Данас је полагањем венаца на споменик војводи Петру Бојовићу у Нишу обележена је годишњица ослобођења града у Првом светском рату. Венце су положили представници руководства града, борачких удружења, потомци бораца, ратни ветерани, припадници војске и полиције и грађани Ниша. У име СУБНОР-а Србије Града Ниша венац су положили Анђелко Милићевић, председник Градског одбора, пуковник у пензији, Сузана Марковић, председник надзорног одбора СУБНОР-а Србије Града Ниша и Звонимир Васковић, члан Градског одбора, пуковник у пензији.
Венце су поред челника града положили и представници из Републике Српске, Руско-српског хуманитарног центра, чланови борачких удружења, ратни ветерани, припадници војске и полиције, државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Зоран Антић, као и грађани Ниша. У име Старешина ВРС, председник комисије за друштвене делатности, проф. Михајло Николић, потпуковник, председник, који су били гости ГО СУБНОР-а Србије Града Ниша, уз полагање венца, овој борачкој организацији и команди Копнене војске Србије, поклонили су заставе своје организације.
Годишњица ослобођења Ниша се традиционално обележава полагањем венаца на споменик , једном од наших четири војвода у нашој историји, Петру Бојовићу, који је заслужан за слободу Нишлија у Првом светском рату. Бранислав Бојовић, праунук великог војводе, поручио да је данас свету неопходан мир, за шта се борио и његов прадеда Петар Бојовић: „Презадовољан сам што се овај скуп одржава, јер је до 90-их година војвода Петар Бојовић био заборављен Порука са овог места је првенствено мир у свету, првенствено у нашој земљи. Ови проблеми са Косовом да се реше да се врати заједнички живот на Косову, а Косово да остане у границама Србије. Желим и да се у свету зауставе ратови“.
Петар Бојовић је организовао и повлачење преко Албаније, а учествовао је у пробоју Солунског фронта, када је и кренуо у ослобађање југа Србије и Ниша. Након смрти 1945. године је пао у заборав због тадашњег режима. Данас се са поносом слави његово херојство и заслуге у ослобођењу Ниша.
Бранислав Радовановић из Удружења потомака ратника Србије 1912 – 1920. године Града Ниша поручио је да млади не забораве жртве и хероје који су бранили своју земљу. „Овај рат је однео преко милион и 200 хиљада жртава, младежи у најбољој доби. Порука младима, а овде имамо и ђаке нишких школа, је да никада не забораве жртве и да је Србија увек водила ослободилачке ратове, бранила свој дом и своју Србију“.
Градоначелница Ниша Драгана Сотировски је поручила да је Србија плаћала високу цену водећи ослободилачке борбе. „Данас се подсећамо страдања у Првом светском рату, али и херојства наших предака и на величанствене подвиге и победе над окупаторима у биткама које се и данас изучавају на академијама. Србија је плаћала високу цену водећи одбрамбене и ослободилачке борбе за очување државе и опстанак српског народа. Нисмо ни помишљали на предају и онда када се многима чинило да нема наде“. Додала је да је дужност свих Нишлија да се сећају хероја ратова.
Прва српска армија је 12. октобра 1918. године ослободила Ниш. Након пробоја Солунског фронта 1918. године почела је акција српске војске ослобађања територија окупираних од Бугарске, која је 29. септембра 1918. капитулирала.
Прва српска армија, под командом Петра Бојовића, кренула је ка Нишу. Војвода Бојовић је 1. октобра 1918. издао заповест дивизијама да крену у ослобађање југа Србије. На крају свечаности, у коме је изведен краћи културно-уметнички програм, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Србије, Зоран Антић дао је смернице о култури неговања традиција ослободилачких ратова Србије.
- октобра 2023.