Традиционално 23. фебруара, полагањем цвећа и венаца на споменик страдалим Мартичанима у II светском рату, обележено је 82 година од Мартиначке буне у спомен на догађај када су борци Фрушкогорског одреда запалили зграду фашистичке општинске управе чиме је почео устанак против фашизма народа овога краја.
Поруком Врховног команданта друга Тита, коју је донео Бошко Палковљевић Пинки наређено је дизање устанка у западном Срему. Формирана је ударна чета, на челу са Станком Пауновићем Вељком. У ноћи 24/25. фебруара 1942. године почела је оружана буна у селу Мартинци паљењем зграде општине и жељезничке станице. Борба са фашистичким снагама, посебно усташким, била је жестока и крвава. То је Зоран Ерић испред споменика у центру села описао: „Мартиначка буна је била подстрек за дизање устанка и свим селима и крајевима западног Срема“.
Након помена свештеника СПЦ, венце су положиле делегације: града Сремска Митровице; Месне зајднице Мартинци; СУБНОР-а Месне заједнице Мартинци; Удружења пензионера Мартинци; СУБНОР-а града Ваљева; СУБНОР-а општине Шид; СУБНОР-а општине Бајина Башта; СУБНОР-а општине Уб; СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак; Месно одбора СУБНОР-а Ердевик; Месног удружења бораца НОР-а Дивош; Удружења жена „Дике“ и Удружења жена.
Након интонирања химне Републике Србије присутнима су се обратили: Рајко Милинковић, кординатор СУБНОР-а Србије за Колубарски округ и председник СУБНОР-а Ваљево. Он је пренео поздраве председника СУБНОР-а Србије генерала Видосава Ковачевића и похвалио сарадњу СУБНОР-а Месне заједнице Мартинци са представницима локалне власти. Присутне је између осталих поздравио Андрија Поповић, дипл. историчар, директор Музеја Срема, који је подсетио присутне да догађаје током чувене „Мартиначке буне“. На крају се у име града Сремске Митровице обратио Зоран Мишчевић заменик начелника Управе за културу и спорт града Сремска Митровица, он је истако потребу за неговањем Културе сећања и истакао како је обнова овога споменика само један у низу пројеката града. Свечаности је присуствовао и мајор Пламен Димитров заменик војног аташеа Бугарске.
Након званичног дела ученици Основној школи „Јован Јовановић Змај“ из Мартинца су припремили културно-уметнички програм. Цео прогам обележавања 82.годишњице Мартиначке буне је припремила и водила Сандра Штетина запослена у Центру за културу „Сирмијумарт”.
Ове године је програм је одржан крај обновљеног Споменика палим борцима и жртвама фашистичког терора у центу Мартинаца, који је захваљујући иницијативи СУБНОР-а Месне заједнице Мартинци, ангажовању мештана и локалне самоуправе добио ново лице. У оквиру истог пројекта, уређен је парк у чијем склопу се налази спомен обележје. Засађене су нове саднице цвећа, постављен дечији мобијилар. Постављен је нови бехатон, на стазе за шетњу.
СУБНОР Месне заједнице Мартинци