У Вуковом дому културе синоћ је свечано обележен 23. септембар, дан ослобођења града у Другом светском рату 1944. године. На Свечаној академији поводом осамдесете годишњице слободе, химну Србије извео је хор Основне музичке школе „Вук Караџић“, а бројне госте, званице и суграђане поздравио је заменик градоначелника Петар Гавриловић који је поручио да је историја српског народа „историја борбе за опстанак, државност и слободу“.
– Кроз читаву прошлост цена коју смо плаћали борећи се за идеале слободе била је изузетно висока, али цена коју је наш народ увек био спреман да плати, без обзира на дубоке ожиљке које је та борба остављала. Србија и српски народ су много пута били на искушењима, изложени патњама и страдањима, али, засигурно најтежа епоха наше прошлости био је двадесети век који је готово довео на руб голу егзистенцију српског народа. То је и век који је, можда, и најбоље показао да је слобода светиња за српски народ и да не постоји цена која се за њу не може платити – рекао је Гавриловић.
Он је истакао да су Јадар и Подриње често предњачили када је било потребно стати на браник отаџбине, али да су „често и теже и више страдали од других наших крајева, иако не постоји део Србије који није крвљу натопљен.
– У Лозници је 31. августа 1941. године упаљен пламен слободе који се брзо разбуктао широм тадашње Југославије, а 23. септембра 1944. слобода, коју и данас, 80 година касније баштинимо, у потпуности је освојена. Град Лозница ће и убудуће наставити да негује културу сећања, да чува успомену на све оне важне догађаје и личности које су обележиле нашу прошлост и које су својим делима завределе вечни помен и славу. Лозница не заборавља своје хероје, знане и незнане, и сви они, од Првог српског устанка па до бранилаца из последњих ратова и НАТО агресије у Лозници ће увек имати посебно место – поручио је заменик градоначелника..
Јубилеј је Лозничанима честитао и заменик председника СУБНОР-а Србије генерал потпуковник Миломир Миладиновић подсетивши да ово удружење негује традиције Народноослободилачке борбе (НОБ) и „наших предака који су се борили за слободу“.
– Највећи проценат учесника у Народноослободилачком покрету у Другом светском рату били су Срби. Више од 30 народних хероја НОБ-а су потомци бораца из Првог светског рата. Зато и постоји јединство традиције отпора који је српски народ пружао на овим просторима за своју слободу. Никада нисмо водили освајачке ратове, увек одбрамбене, и у њима смо дали небројене жртве. Све то се данас минимизира од стране међународне заједнице и треба да доказујемо нешто што је чињенично стање које је признато 9. маја 1945. године, ако још увек сматрамо да је то Дан победе, а не Дан Европе. Нажалост, Европа таква каква јесте, често минимизира те наше заслуге, а ми ако занемаримо све ово због чега су наши преци гинули, биће проблем за нас у целини – рекао је генерал Миладиновић.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров указао је на чињеницу да су током Другог светског рата под окупаторском немачком чизмом учињена стравична зверства и недела над становништвом западне, северне и источне границе Цера.
– Преко три хиљада жртава, деце, жена и стараца страдали су као цивили, што јасно говори о суровости окупатора. Тог 23. септембра пре 80 година засијало је дуго чекано сунце слободе када је заједно са народима овог краја Војвођанска дивизија ослободила Лозницу. Овај крај западне Србије с разлогом слови и синоним је за храброст, што потврђују бојеви од Тичар поља, Чокешине до Великог рата, Цера, Гучева. Зато се данас окупљамо и истичемо с поносом да се сећамо и чувамо од заборава оне који су нам подарили нешто најсветлије а то је слобода – рекао је Тодоров.
Поводом јубилеја, градска организација СУБНОР-а уручила је плакете породицама Владе Зечевића, Ивице Ивановића, Љубомира Ромића и Бранислава Негића, Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Команди гарнизона у Лозници, СУБНОР-у Србије и Граду Лозници, док је СУБНОР Србије доделио признања Милошу Дејановићу, потпуковнику у пензији, Милораду Комарчевићу и Животи Исаковићу, председнику лозничког СУБНОР-а, и Граду Лозници.
Пригодан програм извели су етно-група „Лозице“, Урош Филиповић, ученик Средње школе „Свети Сава“, познати глумац Лепомир Ивковић и Анђела Лукић, ученица лозничке музичке школе, која је за крај академије отпевала песму „О, бела, ћао“.
Организатори програма били су Град Лозница, Центар за културу „Вук Караџић“” и СУБНОР Града Лознице.