ПЛОТУНИ ЗА ПОСЛЕДЊЕГ НАРОДНОГ ХЕРОЈА ЈУГОСЛАВИЈЕ

Од генерал пуковника Петра Матића – Дулета, последњег народног хероја Југославије, који је 4. октобра умро у 104. години, јуче су се уз војне почасти на Новом гробљу опростили чланови породице, пријатељи, његови поштоваоци. Био су ту и Милорад Вељовић, изасланик Председника Србије, некадашњи директор полиције и генерал мајор Видосав Ковачевић председник СУБНОР-а Србије и представници Војске Србије.

Великог борца за социјалну правду и противника фашизма карактерисали су одлучност, борбеност и истрајност не само у рату, већ и у политичком животу после њега. Његов живот, може се слободно рећи, била је филмска прича. А једну од акција коју је извео у току Другог светског рата када је кроз немачки обруч провео више од 1.100 људи из Војводине у источну Босну са товарима запрега хране и санитета овековечио је на филмском платну Вељко Булајић филмом „Велики транспорт“.

Петар Матић Дуле, како је између осталог рекао Ковачевић, рођен је у Иригу 1920. у земљорадничкој породици која је била ситуирана. Видевши другове који су били пука сиротиња већ као млад почео је да се бори за социјалну правду.

– У Комунистичку партију учланио се 1940. године, а после Априлског рата убрзо је постао секретар месног комитета и био задужен за збрињавање робијаша комуниста који су бежали из сремскомитровачког затвора. По доласку у партизане напоредовао је од команданта Сремског патизанског одреда до команданта Шесте војвођанске бригаде. Два пута је рањаван, једном у ногу, други пут у груди – истакао је Ковачевић.

После Другог светског рата послат је на школовање у Совјетски Савез, где је завршио Војну академију „Ворошилов“, а Војну академију завршио је и у Југославији. Обављао је бројне одговорне дужности у ЈНА. Пензионисан је 1980. године. Према речима Александра Крауса, из Савеза антифашиста Србије, Матић је до последњег даха био везан за Друштво за истину о Народноослободилачкој борби и Југославији.

Петар Матић Дуле носилац је више одликовања међу којима су Орден југословенске звезде са лентом, Орден ратне заставе, два Ордена за храброст, Орден заслуга за народ са златном звездом, Орден за војне заслуге са великом звездом, Орден народног хероја…

Како је Краус истакао, већина Матићевог ордења је украдена.

Извор: „Политика“ фото: СУБНОР Србије

11.10.2024