Давне 1943. године формирана је прва партизанска болница на југу Србије. Поводом јубиларне осамдесете годишњице од њеног формирања, један од најстаријих и најискуснијих чланова Врањског СУБНОР-а, носилац бројних друштвених признања, међу њима и Медаље борца СУБНОР-а Србије, на основу казивања свог брата, два пута рањаваног у Другом светском рату, припремио је књигу „Поколењима“ посвећену бризи о рањеницима и њиховом лечењу у веома тешким и изнад свега скромним условима у сиромашним планинским селима крајњег југа Србије.
На основу аутентичних извора хроничара аутор је у књизи навео да је прва партизанска болница болница основана 16. септембра 1943. године. По задатку Окружног Комитета Партије за Врањски округ болницу је основала и једно време њоме руководила позната партизанка из Предејана Добринка Љубеновић, познатија каопартизанка Бунка. Болница је функционисала у приватној,сламом покривеној кући, лоцираној у близини шуме у планинском селу Корбул изнад Врањске Бање.
Један од првих рањеника био је рођени брат аутора Чеде Минића – Радомир Минић, рањен у борби са четницима Драже Михајловића на обронцима планине Козјак. Радомир Минић био је рањен још једном, од стране Бугарских окупатора приликом ослобођења Трговишта.
Причи свог брата аутор је додао приказе већег броја битака између партизана и бугара у току познате „Мајске офанзиве“ бројне мисли значајних личности, стихове песника и неке интересантне догађаје из тог времена.
Посебну пажњу привлачи догађај када је из правца Врањске Бање наишла група бугарских окупаторских војника. Постојао је ризик да открију партизанску болницу и рањенике. Реаговало се брзо, рањеници су склоњени у шуму. Међутим, пошто су иза њих остали трагови по снегу, власник куће је из своје трле пустио, и у том правцу усмерио, стадо оваца које су уништиле раније партизанске трагове.
Партизанска болница је била принуђена да мења своје локације. После Корбула, у децембру месецу болница је пресељена у село Бабина Пољана где је добила управника Душана Младеновића – Мачета, још неколико болничарки и два лекара.
Треће село у коме је партизанска болница боравила било је село Црни Врх. Ово успешно представљање књиге организовао је СУБНОР Врање.
На представљању књиге говорили су председник Врањског СУБНОР-а генерал Зоран Лубура, председник Скупштине СУБНОР-а Врања Стојан Младеновић и сам аутор књиге Чедомир Минић.
Као дугогодишњи искусни педагог и велики патриота Чедомир Минић је у подужем излагању врло успешно отрго од заборав и презентирао присутнима ратно време из Другог светског рата.
Ратни партизански санитет и брига о рањеницима успешно су остварени. Општи је закључак да је ова промоција истовремено и омаж храбрим болничаркама и рањеницима.
Констатација аутора да је заборав грех дубоко је уткана у срж програма СУБНОР-а да се наша слободарска историја несме заборавити, а СУБНОР је организација која успешно негује слободарске традиције и чување од забоава историјске истине.