Јединице Друге пролетерске НОУ бригаде 11. октобра 1944. године стигле су у село Вишевац, родно место бесмртног Вожда Карађорђа, надомак Раче. Међу њима су били и борци Рачанске партизанске чете из јулских дана 1941. године. Од 150 њих из првог строја када је чета формирана срећу да преживи ратне страхоте и стигне у свој вољени град имало је њих 10. Рача је коначно ослобођена и ту су се први пут срели борци НОВЈ и славне Црвене армије и наставили даље гоњење немачких фашиста и њихових слугу.
Поводом 80 година од ослобођења Раче СУБНОР Раче је у сарадњи са делом органа локалне самоуправе организовао скуп и полагање венаца на спомен обележја борцима Црвене армије и палим партизанима. Претходно је делегацију СУБНОР-а Србије и Шумадије као и представника амбасаде Руске федерације примио помоћник председника Душан Ђоковић, пожелео им добродошлицу и захвалио на данашњем доласку. У име СУБНОР-а Србије и председника генерала Видосава Ковачевића обратио се потпредседник, академик пук Жељко В. Зиројевић, честитао им јубилеј и истакао нераскидиве везе Србије и Русије почев још из времена Карађорђа па до данашњих дана. Представника амбасаде Руске федерације г. Дмитрија упознао је са стањем спомен обележја подигнутим погинулим борцима Црвене армије, именима погинулих као и даљим активностима у вези са тим.
Представник амбасаде Руске федерације се захвалио СУБНОР-у на свему што је чинио и чини да се никада не забораве борци за слободу и заједништво Србије и Русије у великом отаџбинском рату. Венце на споменике положиле су делегације локалне самоуправе Раче, амбасаде Руске федерације, СУБНОР-а Србије, Шумадије, Крагујевца и Раче.
Награђеним ученицима на литералном конкурсу посвећеном дану слободе уручене су од стране СУБНОР-а Раче награде, а затим су ученици прочитали своје радове, док је Томиславу Домановићу за вишедеценијски рад у СУБНОР-у уручено признање СУБНОР-а Србије. Ни киша није спречила поклонике и поштоваоце слободарских традиција да обележе овај јубилеј.