СЕЋАЊЕ НА АНТИХИТЛЕРОВСКУ КОАЛИЦИЈУ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА

Поводом презентације резолуције „Борба против глорификације нацизма и нео нацизма и других акција које доприносе распламсавању савремених облика расизма и расне дискриминације, ксенофобије и нетолеранције“ на овогодишњој седници Генералне скупштине Уједињених Нација говорио је Василиј Небензија-амбасадор Руске Федерације у УН. Он се обратио и у име Арменије, Азербејџана, Белорусије, Кине, Казахстана, Киргизије, Таџикистана, Туркменистана и Узбекистана.

„Пре 75 година извојевали смо победу против заједничког непријатеља и ставили тачку на најстрашнији рат, који је донео незапамћене патње људској раси, посебно у Европи, Азији, Африци и Пацифику, као и другим деловима света. Ова победа је заједничко наслеђе људске расе и споменик јединству људи који су се суочили са незабележеним злом. Зато дозволимо себи да заувек чувамо сећање на оне који су жртвовали своје животе у име победе, на оне који су пали у биткама, на оне који су подлегли повредама, исцрпљености и глади и који су мучени до смрти као затвореници у концентрационим логорима.

Зато сагнимо главе у знак сећања на њих.

Никада нећемо заборавити огромну жртву Совјетских народа, 27 милиона грађана СССР-а срадало је у рату који је вођен до истребљења. Две трећине страдалих били су цивили. Ови злочини оставили су дубок траг на сећање сваке породице, њихове личне патње и бол због губитка сродника још увек су свежи у нашем памћењу.

Такође, одајемо пошту немерљивој жртви и храбрости народа Кине која је изгубила више од 35 милиона војника и грађана и дала огроман историјски допринос победи у антифашистичком рату, као највеће поприште сукоба у Азији.

Памтимо и одважност и храброст свих Европљана који су пружили отпор нацизму.

Памтимо и јунаштво војника Савезничке коалиције и братство по оружју и до тада невиђену сарадњу и солидарност.

Нико није заборављен, ништа није заборављено!

Сврха сећања није мржња и осуда ма према коме, већ да се извуку историјске поуке, заједнички окрене будућности и изгради стабилан мир.

На несрећу, ових дана можемо уочити срамотне покушаје да се прекомпонује историја  Другог светског рата и лажне наративе који поричу историју насиља, па чак и глорификују агресивни рат и колонијалне законе. Сведочимо покушајима да се избрише из сећања хероизам, да се уништавају ратни споменици, да се забрањује истицање медаља и симбола славне победе.

Ово нема и не може имати подршку, без обзира која политика и геополитика је на сцени. Они који су починили злочине никада неће моћи измаћи суду историје. У међувремену међународна заједница мора бити будна и уједињена да сузбије сваки заметак нацистичке идеологије. Морамо заувек стати на пут могућности избијања неког новог рата и ужаса које он са собом носи.“ рекао је руски амбасадор у уједињеним Нацијама Василиј Небензи.

ФИР је захвалан свим државама које су одиграле велику улогу против антихитлеровске коалиције и јапанске фанатичне агресије пре 75 година, а сада је на нама непоколебљиво чување сећања као важан допринос да се овакво зло никада и ником више не понови.

др Улрих Шнајдер, Берлин