СЕЋАЊЕ НА СЛОВАЧКЕ ВОЈНИКЕ ДУГО ЈЕДАН ВЕК

Побуна војника-Словака из 71. Тренчинског пука бивше аустроугарске војске који су ношени идејама Октобарске револуције, одбијања да пуцају на своју словенску браћу и због тешких услова 2/3. јуна 1918. године у Крагујевцу, била је један од чинилаца коначног слома Аустро-Угарске црно жуте монархије.

Иако угушена, а 44 војника-Словака стрељани на Становљанском пољу јуна 1918. године нису заборављени. Захвалан народ Шумадије и Крагујевца 13. новембра 1924. године на овом гробљу подигао је величанствен споменик на коме су уклесана имена свих стрељаних који почивају у шумадијској земљи далеко од своје Словачке.

Поводом 100 година од откривања споменика стрељаним Словацима на овом месту, у оквиру крагујевачких Шумарица организована је комеморација и још једном одата пошта нашој словачкој браћи. Уз присуство представника Словачке владе, амбасаде Словачке на челу са амбасадором Михалом Павуком, генералним директором секретаријата за политику одбране Словачке Робертом Бестроом, државним секретаром Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зораном Рајевићем, замеником градоначелника Дејаном Ружићем, председником скупштине града Крагујевца Ивицом Момчиловићем, ГО СУБНОР града Крагујевца, Удружења потомака старих ратника 1912-1920. године „Војвода Радомир Путник“, МЗ Багремар и грађана Крагујевца још једном је одата пошта и враћено сећање на овај догађај и стрељане Словаке и положени венци.

Скупу су се обратили председник скупштине града Крагујевца Ивица Момчиловић, државни секретар Зоран Рајевић, представник Словачке владе Роберт Бестро и истакли значај неговања успомене на стрељане војнике-Словаке као и то да се и тада а и сада показују изузетно добри односи Словачке и Србије који сваки дан све више јачају захваљујући руководствима ове две словенске земље. Век трајања сећања на часне патриоте и родољубе као што су били војници Словаци из Тренчанског пука не бледи већ живи у срцима Крагујевчана, Шумадинаца и целе Србије.