Сулптура у знак сећања на место где се 22. јуна 1941. окупило 10 младића да формирају 1. партизански одред у Брезовици, како би подигли устанак против фашистичке силе током Народноослободилачке борбе (1941-1945). Облик овог бетонског споменика требало би да дочара стабло великог бреста, слично оном који је првобитно постојао на овом месту око којег су се партизани окупљали да би формирали своју прву војну јединицу. Овај споменик налази се у близини Новог Села Палањечко, недалеко од града Сиска, Хрватска.
Фото: @balkan.stories
Ово дело створио је 1981. године хрватски скулптор Желимир Јанеш.
Извор
