НАРОДНА БОРБА ЧИСТА КАО СУЗА
Обележавајући Дан ослобођења од фашистичког зла у Другом светском рату, председник СУБНОР-а Србобрана Слободан Радић је посебно истакао значај храбре борбе.
У Србобрану су формиране диверзантске и партизанске јединице, које су током рата израсле у бригаде и дивизије. Почетком октобра 1944. године, здруженим снагама партизана и Црвене армије, силовито су из јуриша у јуриш ослобађали градове и села у читавој Војводини и Србији.
”Народнослободилачка војска Југославије и јединице Другог шајкашког одреда, са јединицама 31,гардијског корпуса Црвене армије, у раним јутарњим часовима. 19. октобра 1944. године ушле су из правца Старог Бечеја у Србобран. У ослобађању Србобрана погинуло је неколико грађана и бораца Црвене армије, међу њима и Борис Михајлович Коротков, чији споменик се налази у Србобрану”.
Председник Општине Зоран Младеновић посебно је истакао да се слобода мора чувати, а тековине народноослободилачког рата штитити од најезде кривотворитеља.
Потпредседник СУБНОР-а Србије и председник СУБНОР-а АП Војводине, Светомир Атанацковић, нагласио је:”Овде смо и зато да кажемо свима да је народноослободилачка партизанска борба чиста као суза. Историја писана у времену догађања је вечна и никакви самозвани историчари је не могу кривотворити. Овде је донета одлука маршала Фјодора Ивановича Толбухина, команданта Трећег фронта Црвене армије, и Косте Нађа, команданта Главног штаба НОВ и ПОЈ Војводине и Пека Дапчевића, команданта Првог пролетерског корпуса, о месту и начину форсирања Дунава код Батине и садејство наших снага и совјетских јединица. Та одлука је у многоме допринеле разбијању фашистичких снага и њихових слугу”.
На монументални споменик положени су и борачких организација Темерина, Бечеја, Малог Иђоша, локалних власти и грађана Србобрана.