ХЕРОЈИ ИЗ ЛЕГЕНДЕ
У организацији Градског одбора СУБНОР-а Сремска Митровица обележена је 72. годишњица ослобођења у Другом светском рату.
Бројне делегације, присуствовале су, најпре у селу Лаћарак, а затим у Сремској Митровици: градских и општинских одбора Шида, Инђије, Руме, Сомбора, Апатина, Богатића, из Републике Српске Бијељине, Шековића, Сребреника, као и из Републике Хрватске Загреба и Вуковара. Делегацију СУБНОР-а Србије и Војводине предводио је Светомир Атанацковић.
Председник Градског одбора СУБНОР-а Сремска Митровица, Рада Корица говорио је на свечаности а потом су положени венци и цвеће на споменике погинулих јунака у борбама против фашизма у Другом светском рату.
Потпредседник СУБНОР-а Србије Светомир Атанацковић, поред осталог је истакао: „Славимо слободу и одајемо пошту јунацима палим за ту слободу. Антифашизам је звезда водиља будућим генерацијама, то је пут којим се негују славне традиције народноослободилачке борбе и тековина борбе за слободу.
Након ослобођења Београда, силовитим јуришима су ослобађани градови и села Срема. Шеснаеста војвођанска дивизија је ослободила Стару Пазову, Инђију, Руму, а Прва и Друга војвођанска бригада и Сремску Митровицу. Народни хероји Марко Перичин Камењар, Јован Штоковац Џоја, Жика Стојшић остају у легенди. Нико нема право да мења историју писану овде, а ми смо дужни да пренесемо долазећим генерацијама како се чува слобода“.



