СУБНОР ЛАЋАРАК ОБЕЛЕЖИО ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Како СУБНОР Србије негује тековине НОР-а и свих ослободилачко-одбрамбених ратова Републике Србије, СУБНОР Месне заједнице Лаћарак је као његов саставни део и ове године прихватио позив организатора и узео учешће на Обележавању Дана примирја у Првом светском рату.

Дан примирја у Првом светском рату је државни празник у Републици Србији који се обележава 11. новембра. Овај датум подсећа на дан када су, 11. новембра 1918. године у железничком вагону у Компијену, Силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат. Овај државни празник се у Републици Србији прославља од 2012. године. А обележава се међу ученицима на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији од 2005. године.

Обележавање је започело церемонијом полагања венаца и одавање поште на Француском војном гробљу у Београду. На почетку церемоније су интониране химне Републике Србије и Републике Француске.Венце су положили представници Владе Републике Србије, представници Војске Србије, града Београда, дипломатског кора, Удружења добровољаца 1912-1918, СУБНОР-а Лаћарак као и још нека удружења грађана. Организатор комеморације је била Амбасада Републике Француске у Србији.

Затим је уследило одавање почасти и полагање венаца на Спомен костурницу бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу у Београду. Након помена свештенства СПЦ, венце су положили Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Немања Старовић, делегације Министарства одбране, Војске Србије, представници града Београда, дипломатског кора, СУБНОР-а Лаћарак као и осталих удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. Након полагања венаца и интонирања химне Републике Србије присутнима се обратио Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Немања Старовић.

Обележавање Дана примирја је настављено крај Спомен костурнице на Руском некропољу. Помен војницима палим1914-1918 у Првом светском рату је служио свештеник Виталиј Тарасјевич старешина подворја РПЦ у Београду, потом је интонирана химна Републике Србије и химна Руске Федерације. Венце су положили: Амбасадор Руске федерације са својим сарадницима, Министаре Немања Поповић, Војске Србије, града Београда, директор Руског дома, представници дипломатског кора, СУБНОР-а Лаћарак као и још нека удружења грађана. Организатор обележавања Дана примирја на Руском некропољу је била Амбасада Руске Федерације у Србији.

Први пут ове године су чланови СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак присуствовали и обележавању Дана примирја код Споменика палим јеврејским ратницима за спас, слободу и уједињење Отаџбине 1912-1919. на јеврејском гробљу. Организатор комеморативног скупа је била Јеврејска општина Београд. Венце и цвеће су положиле делегације Војске Србије, Амбасаде Израела, Јеврејских општина и СУБНОР-а Лаћарак.

На Гробљу Комонвелта (Британско војно гробље) у Београду организатор комеморације је била ове године Амбасада Канаде у Србији. На почетку церемоније помен-молитву је одржао свештеник Англиканске цркве. Потом су венце положиле делегације: Амбасада Комонвелта, представници Владе Републике Србије, Војске Србије, града Београда, дипломатских представништава и СУБНОР-а Лаћарак и других удружења грађана.

После ових државних и званичних церемонија чланови СУБНОР-а Лаћарак су положили венац на Вечну ватру у оквиру Гробља ослободилаца 1944. у славу учесника Батинске битке. Битка код Батине (или Батинска битка) је вођена између 11. и 19. новембра 1944. између јединица НОВЈ и Црвене армије са једне стране и јединица Вермахта и његових савезника са друге стране. Циљ јединица НОВЈ је било ослобађање Барање, а совјетске армије је био да успостави мостобран за прелазак својих тенковских јединица на десну страну Дунава ради лакшег заузимања Мађарске. Са друге стране Немци су се трудили да омогуће повлачење немачких и квислиншких јединица преко Хрватске и Словеније у Аустрију. Батинска битка је трајала од 11. до 19. новембра и окончала се победом јединица НОВЈ и Црвене армије. На месту битке данас се налази меморијални комплекс. Ово је највећа битка по количини снага учесника, интензитету борби и стратешком значају у току читавог Другог светског рата на подручју Југославије.

На обележавању празника у Београду је присуствовао 21 члан СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак. Обележавање Дана примирја је реализовао СУБНОР Месне заједнице Лаћарак у оквиру пројекта «Година јубилеја» који је подржала Градска управа за социјалну заштиту и заштиту животне средине Града Сремске Митровице.

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак