СУБНОР ЛАЋАРАК ОБЕЛЕЖИО „МЕЂУНАРОДНИ ДАН МИРА“

Поводом 21. септембра „Међународног дана мира“ СУБНОР Месне заједнице Лаћарак је организовао темaтско путовање 21. септембра 2024. године у Шабац.

Широм света се 21. септембар обележава као Међународни дан мира. Резолуцијом Уједињених нација (УН) из 2001. године, тај је датум је одређен за дан ненасиља и прекида непријатељстава на глобалном нивоу. Међународни дан мира утемељила је Генерална скупштина УН 1981. године у циљу обележавања и јачања идеала мира међу свим народима и државама, наменивши за његово обиљежавање трећи уторак у септембру. Двадесет година касније, посебном резолуцијом ГС УН-а 2001. године, проглашен је Међународни дан мира – 21. септембар да свет бар тога дана у години мисли о миру и да га обележи разним скуповима, манифестацијама, концертима и маршевима.

Тим поводом чаланови СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак посетили су Спомен-комплекс посвећен палим борцима НОР-а и жртвама фашистичког терора који се налази на Доњошорском гробљу у Шапцу, они су положили венац на цетрално обележје а након тога је одржано кратко предавање.

Потом су Лаћарци посетили Споменик погинулим шапчанима 1914-1918. у порти Саборног храма а делегација је положила венац на спомен обележје. У Првом светском рату црква је тешко оштећена. Срушен је звоник до половине, потпуно порушен кров, а сводови и зидови оштећени. Аустријанци су у цркви држали таоце, које су стрељали испред цркве, а касније држали коње. Према подацима из Историјског архива у Шапцу сматра се да је у цркви и црквеној порти изгубило животе око 200 лица. Тачан број никада није утврђен. Овај споменик је уједно и костурница где су похрањени страдали шапчани у Првом светском рату. Чланови су посетили и Саборни храм Светих апостола Петра и Павла. Први поуздани подаци о постојању дрвене цркве у Шапцу везују се аустријску владавину Србијом 1718-1739. године. Прва Црква светих апостола Петра и Павла била је описана почетком 19. века као трошна. Како је Шабац почетком овог века постао епархијско седиште, приступило се градњи нове, велелепније цркве. Садашња шабачка црква грађена је од 1826. до 1831. године. У Првом светском рату црква је тешко оштећена. Срушен је звоник до половине, потпуно порушен кров, а сводови и зидови оштећени 1914. Неколико година после рата црква је поправљана. Икону светог Јована Крститеља насликао је 1931. године шабачки сликар Стеван Чалић. Тек шездесетих година почела је нова обнова цркве.

Потом се група упутила ка Шабачкој тврђави, након стручног вођења чланови су се упознали са њеним историјатом и улогом исте која се налазили на самој обали Саве. Данашње утврђење је 1471. године подигао Иса-бег Исаковић и назвао га Богур Делен односно „пробијач бока” чиме је јасно приказан његов циљ да напада по страни (боку) у односу на главни правац дејстава који је ишао преко Београда. Мађари су га заузели 1476. године и у њему су сместили посаду од 100 Срба шајкаша који су бранили утврду све до 1521. године када је пала у османлијске руке са низом других тврђава (превасходно Београдском).

Лаћарце је овом приликом срдачно поздравио професор Живора Петровић-Жића председник СУБНОР-а града Шабац, док је краће предавање одржао Владимир Нинковић члан председништва СУБНОР-а града Шапца.

Ово путовање је реализовано у оквиру пројекта „Војни музеј Срема II” који је подржало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак