СУБНОР Лаћарак: ПОШТОВАЊЕ И ПОЧАСТ ЖРТВАМА ОСЛОБОДИЛАЧКИХ РАТОВА

Лаћарачки СУБНОР имао је запажену улогу на недавним државним комеморацијама и свечаностима у земљи и иностранству.

Чланови СУБНОР-а Месне заједнице Лаћарак током октобра узели су учешће на домаћим и међународним комеморативним скуповима и манифестацијама посвећеним сећању на значајне датуме, догађаје и жртве ослободлачких ратова. Први у низу таквих догађаја, био је обележавање Дана устанка народа Северне Македоније, 11 октобра. На пут у суседну земљу отпутовала су 32 представника из Србије. Међу њима је било 11 чланова лаћарачког СУБНОР-а. Они су присуствовали државној церемонији одржаној у Прилепу. Наведени скупови организовани су на највишем нивоу уз присуство министара, државних секретара и других званичника разних нивоа власти. Државна делегација Републике Србије коју је предводио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић учествовала је 17. октобра 2024. године на церемонији обележавања 109. годишњице страдања српских интернираца у некадашњем концентрационом логору из времена Првог светског рата у румунском граду Араду. Логор у Арадској тврђави оформиле су аустроугарске власти 1914. године, првенствено за интерниране Србе са подручја тадашње Босне и Херцеговине, Србије, Далмације и осталих крајева. На овом месту за страдало је преко 4317 заробљеника и то је место једне од већих националних трагедија Великог рата. Међу борачким удружењима били су чланови лаћарачког СУБНОР-а Дејан Уметић и Никола Утвић. Министар Старовић, делагације Министарства одбране, Војске Србије, дипломатског кора, румунске државе, кадети Војне академије и студенти Криминалситичко-полицијког универзитета у Беогарду и представници удружења положили су венце и одали почаст жртвама на три спомен обележја у Араду и Арадској тврђави. Невиним жртвама одлсужен је парастос. Уз венац који је положио државни секретар Зоран Антић Лаћарци су одали пошту југословенским пилотима страдалим у Априлском рату 1941. године на Спомен костурници у Темишвару.

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак био је најбројнија делегација на церемонији одавања највиших државних и војних почасти ослободиоцима Београда на Спомен обележју ослободиоцима града 20. октобра 2024. године. Педесетак чланова ове организације после церемоније полагања венаца учествовало је у шетњи Бесмртног пука улицама српске престонице у којој је учествовало више хиљада грађана а предводили су је министри у Влади Србије Предраг Поповић и Ирена Вујовић. Чланови најбројније, лаћарачке делегације имали су част да присуствују Свечаној академији организованој у Народном позоришту у Београду.

Из разговора са Дејаном Уметићем сазнајемо да су чланови делегације из Лаћарка и Сремске Митровице са вишеднених боравка у Македонији и Румунији донели мноштво снажних и позитивних утисака, као и са величанственог скупа посвећеном јубиларној осмој деценији ослобођења Београда од нацистичког окупатора 1944. године. Одлазак на церемонију Дана устанка у Прилепу била је прилика да се обиђе тамошњи музеј а потом и Битољ са својим знаменитостима. Са борачком организацијом из Прилепа договорена је сарадња и њихова посета Спомен обележју на Сремском фронту где је страдао велики број мештана македонских градова и села. Уследио је обилазак Манастира Светог Наума и боравак на Охридском језеру. Приликом обиласка престонице Скопља, покрај куће Гоце Делчева, македонског револуционара, положен је венац. На повратку у Србију Лаћарци су посетили СУБНОР у Врању. У тамошњој касарни обишли су Спомен собу а потом и положили венце на обележја страдалим војницима из другог светског рата и новијег периода. Снажни утисци понети су из боравка у Румунији, најпре са места страдња српских заробљеника у Араду. Тамо су сазнали да је због велике масовности и чињенице да су кроз сам Арад пролазиле колоне мртвих људи, њихово сахрањивање, поред градског гробља морало да се обавља и на другим локацијама у близини тврђаве и реке Мориш, где се најчешће радили на тешким пословима. Уметић је подсетио на спомен обележје у селу Денти посвећено страдалим пилотима Краљевине Југославије који су 1941. године бомбардовали нацистичке аеродроме у Темишвару и Араду. Ово место коју је обновила Епархија Темишварска Српске православне цркве први пут је уврштено у државни календар комеморативних скупова у Румунији. Српска делегација обишла је и оближњи српски Манастир Светог Ђорђа у коме се чува део моштију и окови у којима је мучен светитељ. Посебан утисак на госте из Србије и Лаћарка оставио је живот малобројног српског становништва на простору Румуније. Савез Срба у Румунији чини много на очувању националног идентитета у чему има подршку матичне државе. Вече пре државне церемоније у Араду тамошњи српски организовао је изложбу о Арадском логору и пројекцију филма о Првом светском рату.

После званичног одавања поште жртвама у Араду и Темишвару представници лаћарачког СУБНОР-а на темишварском гробљу положили су венац сојветским војницима страдалим за ослобођење овог града током Другог светског рата. Посета Темишвару завршила се обиласком Саборне цркве и еперхијског двора Митрополита Будимског и администратора темишварског Лукијана.

Дejaн Мостарлић

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак