Културно уметничко друштво „Иван Сењук“ је у суботу 22. фебруара 2025. године организовало традиционали ,,Украјински бал“ у сали Президент, Мотела ,,Родић МБ“ у Кули. Бал се према традицији организује суботу пред Месне покладе, и ово традиција траје више деценија. На почетку бала присутне је поздравио председник Националног савета украјинске националне мањине Филип Пронек, а бал је отворио председник Општине Кула господин Дамјан Миљанић. На балу су били присутни: председник Општине Врбас Милан Глушац; заменик председника Општине Кула, Карољ Валка; делегација Амбасаде Украјине у Србији као и преддставници украјинске националне мањине из Србије; Републике Српске и Републике Хрватске. Након поздравних говора присутни су уживали уз украјинску и српску музику.
Културно уметничко друштво „Иван Сењук“ негује културу, музику, тадицију, фолклор и језик Украјинаца. Име КУД носи по Ивану Сењку — Ујаку рођеном у Слободницаи, код Славонског Брода, 1920. године. Основну школу похађао је у Слободници, а у Славонском Броду гимназију, која је у то време била један од најзнатнијих центара делатности СКОЈ-а. Уочи рата и непосредно после окупације, Иван Сењук и други чланови СКОЈ-а и Комунистичке партије Југославије проводили су активан политички рад, те скривали оружје и војничку опрему. Количина оружја коју су прикупили била је довољна да је бродска партијска организација, од јула 1941. до септембра 1942. године, могла да опскрбљује оружјем сваког борца који је пошао у партизане. Почетком устанка Сењук је већ био у илегали, због чега су малтретирали његову мајку, која га и поред тога није издала. Деветог јула 1941. године, Сењуг је примљен у чланство Комунистичке партије Југославије. Првих дана јула 1941. године, Сењук се налазио у првој партизанској групи, формираној у шуми Церовац недалеко од Славонског Брода. Група је половином јула имала око 25 бораца. У даљем току Народноослободилачке борбе Сењук је постао политички комесар чете у саставу Прве славонске бригаде, а стварањем Трећег батаљона исте бригаде и њен политички комесар. Као комесар, Сењуг је учествовао у свим већим борбама које је бригада водила у Славонији, попут борбе за Воћин, Подравску Слатину, Нашице, Велику Писаницу, Подгорач и остале. Од осталих борби, учествовао је у борбама бригаде по Хрватском загорју ради освајања Лепоглаве, те у борбама у Босни са 1943. на 1944. годину. Истакао се у борбама за Прњавор 19. јануара 1944., те против окупатора, усташа и четника у Босни на Мотајици. У борби за Грубишно Поље, 20. августа 1944. године, Сењук је у јуришу из непосредне близине био рањен у грло, али није напустио борбу док место није било освојено. После четири дана подлегао је ранама као мајор НОВ и ПО Југославије. Указом Председништва Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије (АВНОЈ), 19. јуна 1945. године, међу првим борцима Народноослободилачке војске, проглашен је за народног хероја и јединог народног хероја из редова украјинске националне мањине.
СУБНОР Месне заједнице Лаћарак сарађује са овом организацијом преко десет година и овом приликом ,,Украјинском балу“ је присуствовало 32 члана из Лаћарка. Присуство је реализовано у оквиру пројекта „Повећање капацитета и видљивости удружења“ који се реализује код Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.
СУБНОР Месне заједнице Лаћарак