Тимочка крајина

НОВЕ ИДЕЈЕ ЗА ЈОШ БОЉИ РАД

Борачка организација Србије, целокупно чланство и руководство на разним нивоима, спремна је да новим идејама обогати још бољи рад и допринесе колективном и општем бољитку отаџбине.

Ово је, између осталог, константовано на веома успешном састанку у Зајечару коме су присуствовали председници СУБНОР-а у Неготину, Бору, Књажевцу, Кладову, Сокобањи, Бољевцу, Зајечару и, као гост, из Пирота. У раду скупа учествовали су, у име Председништва СУБНОР-а Србије, Душан Чукић и Видосав Ковачевић.

Договор у Зајечару је део широке акције кроз све регионе Србије да би се директно, у непосредном контакту са чланством, установили будући нови програми рада СУБНОР-а прилагођени потребама вишестране организације и условима који владају и на домаћој и међународној сцени.

Домаћини су, иначе, били председници Окружног и Градског одбора у Зајечару, Милоје Рајковић и Драгољуб Николић, а у дебати су, обавештавајући о конкретним потезима и предлозима за бољи, квалитетнији и савременији рад СУБНОР-а у целини, учесници потенцирали запажено интересовање у свакој средини и поздравили у том смислу напоре и мере које предузимају Председништво и потом Републички одбор.

Скуп је потврдио јединственост организације, заједнички фронт традиционалних слободара осведочених у народноослободилачкој борби и потврђених у оквиру антифашистичке коалиције током Другог светског рата и у садашњем времену.

Затражено је, у том склопу, да СУБНОР на сваки начин избори репрезентативни статус и да та категорија не може и не сме да зависи од воље и намера било које власти која се смењује на политичкој сцени у Србији. Неопходни су и нови пројекти, нови људи који ће на познатим принципима дати посебне импулсе и уз помоћ млађе генерације, потомака бораца и поштовалаца антифашизма, на дуге стазе одредити успешан пут организације.

На састанку је било доста речи и о финансирању, заштити споменика, непрецизним и на чињеницама неутемељеним  законским прописима, о примерима из разних средина, где су, на пример у Неготину, као већ сталну праксу увели у основним и средњим школама „историјски час“ на коме компентентни чланови СУБНОР-а говоре о традицији свог краја. Представник Кладова је изнео позитиван пример о очувању значајних места, међу њима уређење брда изнад Ђердапа, сведок времена значајан за ондашњу државу, али сада и предмет великог интересовања и младих и многобројних туриста из иностранства.

Посебно се расправљало и о значају сарадње са локалним властима и медијима који су неисцрпни сарадник у осветљавању рада рекспектабилне борачке организације Србије.