БОРБА ЗА НАРОД И СЛОБОДУ
Шумадијско село Трешњевица, раширено између Венчаца и Рудника и Букуље, прославило је, у оквиру јулских слободарских светковина, дан кад је, у лето 1941, основан Први партизански одред у том делу никад покорене наше Србије.
Пре 73. године на питомини уоквиреној шумом налазила се домаћинска кућа Илића. Њихов челник Милан, познат и као Чича, цењен у крају по храбром учешћу у Балканском и Првом светском рату, страдалник са српском војском у прелазу негостољубивих албанских врлети, члан Комунистичке партије Југославије од 1919. Није имао другачији избор до да са партизанима крене у освајање слободе за окупирани народ и против фашиста и њихових послушника из домаће средине.
ЗЛОЧИНИ ОКУПАТОРА
Кућу Чиче Илића су снажне немачке трупе опсадирале и за тили час уништиле артиљеријским гранатама, али су чељад одатле, као и из Трешњевице и осталних околних места, кренули скупа у Први шумадијски партизански одред. Милан Илић је нешто позније, већ у октобру 1941, постао командант истакнуте народне одбране и потом посебно важне ослободилачке формације у сламању окјупаторских и сличних снага у Другом светском рату.
Из редова тим шумадијских партизана добили су врхунско одликовање, Орден народног хероја, Милан Илић, Милан Благојевић, Војислав Манојловић, Душан Дугалић, Бранко Крсмановић. Прва шумадисјка изнедрила је многе познате слободаре и револуционаре, потом и истакнуте градитеље државе и обнове, међу њима и Душана Петровића Шанета.
Свечаност поред гранитног споменика, са више камених постамената који као некад одред што се спаја у непоколебљиву целину, отворио је мештанин Трешњевице Томислав Лукић, а потом и председник СУБНОР-а Аранђеловца, Радомир Радосављевић. Поздравили су потомке партизана, чланове борачке организације, људе добре воље, антифашисте. Посебно председника Републичког одбора СУБНОР-а Србије проф.др Миодрага Зечевића и члана Председништва СУБНОР-а Србије Душана Чукића.
ЈОШ ФАЛСИФИКТОРИ НЕ ОДУСТАЈУ
Професор др Миодраг Зечевић је говорио на скупу: ”Задњих година су нападнути слободарство, партизанска борба и револуција. У томе су активно учествовале и власти. Сад се однос донекле променио и има наговештаја бољих дана. Грчевито, међутим, ретроградни појединци и групације бране своје позиције и хтели би, мада крајње неуспешно, Србији да преотму антифашистичку борбу и јединствену народну револуцију. Настоје да силом одрже наметнуту причу из сумњивих и надасве неприхватљивих фалсификованих извора о колаборационистима као патриотама што су се тобоже борили на истој страни са савезницима – победницима у Другом светском рату. У нормалном свету то није нити може проћи. СУБНОР брани снагом истине светле тековине, а нове генерације морају да негују славну традицију својих предака и чувају у сваком трену Србију коју једину имамо” – рекао је председник СУБНОР-а, проф. др Миодраг Зечевић.
На народном скупу је надахнуто о породици хероја Милана Илића Чиче говорила професорка Милица Божић, подсећајући да су се партизани у оно лето 1941. заклели под стегом Првог шумадијског одреда (како је то записано и на спомен плочи у част погинулих бораца, на згради Основне школе у Трешњевици) да ће се против фашистичких окупатора и домаћих издајника борити за народна права и слободу. Тај завет је поново одјекнуо Шумадијом. Кроз поштовање борцима, прецима, али и новој генерацији која је револуционарним стиховима у културно-уметничком делу прославе овековечила прошлост и будућност.