У организацији СУБНОР-а Војке и подршку локалне самоуправе одата је пошта жртвама фашистичког терора – групи мештана који су 8. новембра 1943. године убијени у месту Војка.
Присутне је поздравио Слободан Милошевић, пензионисани судија Врховног суда и почасни председник СУБНОР-а Војка који је изразио велику захвалност свима који су одазвали позиву да се на достојанствен начин обележи страдање мештана који су обешени од стране фашистичких злочинаца у Другом светском рату.
Усташко-фашистичка окупациона војска под Немачком командом октобра месеца 1943 године извршила је рацију у селу. У црквену порту присилно су затворили Војчане старо и младо, а затим их камионима одвезли У злогласни логор на Сајмиште. Неке од њих су вратили у Војку углавном старије, а један број Војчана транспортовали су у заробљеништво на принудни рад у сурове логоре у Немачкој и Аустрији. У осмишљеној акцији младиће из Војке и једног из Белегиша, чија имене се налазе на овом спомен обележју у центру села из логора Сајмиште утоварили су у воз смрти. Код старе железничке станице Војка заустављен је воз. Уместо радости да се враћају својим кућама, својим породицам дочекала их је рафаљна паљба. Тако стрељани су вешани, а неки и живи су вешани на бандере поред железничке пруге Војка-Стара Пазова. Најстарији страдалник имао је 23 године. Фашистичка хорда овом акцијом над цивилним жртвама хтела је да заплаши народ Војке као и становништво у овом делу Срема да не помажу народноослободилачку борбу и да не пружају отпор окупатору. Међутим супротно томе становништво Војке и околних села још више су помагали НОБ не штедећи ни свој бес ни презир према злочинцима. Добровољно су се пријављивали и одлазили у партизанске јединице. У борбу против фашизма највећег зла који је задесио цео свет.
У херојској борби против фашизма на нашим просторима живот је изгубило 300 хиљада Југословенских бораца међу њима 50 хиљада Војвођана. У Срему је погинуло око 12 хиљада бораца. У току рата село Војка мобилисало је преко 600 бораца, а погинуло је у рату 300 бораца. Гинули су војачки борци на многим ратиштима наше земље, а неки су живот изгубили када су стрељани у Дудику код Вуковара, затим мучени и стрељани у Јасеновцу,а неки свој живот оставили у логору у Аушвицу.
Њима у сећање на иницијативу Слободана Милошевића под покровитељством Покрајинске владе и уз подршку СПЦ-а у центру села подигнут је споменик са именима жртава.
Цвеће и венце положили су Месна заједница Војка, СУБНОР Војка, СУБНОР Општине Стара Пазова-Срем, СУБНОР АПВ, СУБНОР Града Новог Сада и породице жртава. Опело су служили свештеници цркве Свети Никола у Војки.
8.11.2024.