ЗНА СЕ КО ЈЕ ДОНЕО СЛОБОДУ
Очекујемо боље дане за наш народ, за омладину, али и за борце НОБ који су донели слободу и ослободили земљу од фашистичког окупатора и његових слугу.
Овим речима је, на свечаној седници СУБНОР-а Врања, председник Републичког одбора проф. др Миодраг Зечевић поздравио учеснике масовног скупа поводом 70.годишњице ослобођења у Другом светском рату.
Професор Зечевић је нагласио да је и СУБНОР прошао тешке фазе у раду, период обрачуна са антифашистичком борбом и антифашистима, са нападима на НОБ и славу традицију, па сада има преко 100.000 чланова и са даљом оријентацијом ширења на потомке, омладину, поштоваоце. Јер је антифашизам једина идеологија која гарантује планети мир и благостање, без рата и конфронтација.
ПАРТИЗАН САМ, ТИМ СЕ ДИЧИМ
Свечаност у Дому војске почела је интонирањем званичне химне борачке организације Србије и песмом „Партизан сам, тим се дичим“ прихватила је крцата дворана.
У уводном слову председник Градског одбора Божидар Илић нагласио је да је врањски крај изнедрио 29 носилаца Партизанске споменице 1941, за народног хероја је проглашен Сима Погачаревић и у борбама су погинула још два народна хероја – Мирко Сотировић и Тома Ивановић. У том делу Србије, на врањској територији, у Осмој српској бригади ратовали су и народни хероји Живојин Николић Брка и Славка Јаворина.
Од преко 15.000 бораца из 22. и 46. дивизије и 12 команди места и команди подручја, колико је из врањског краја учествовало у Народноослободилачкој борби, више од 1.600 није дочекало слободу.
У току Другог светског рата погинула су 954 борца и стрељано 660. Преко 4.000 људи интернирано је на принудни рад у Бугарску и друге окупаторске државе.
Председник Градског одбора СУБНОР-а Врања нагласио је на свечаној седици да тај део наше заједничке организације у Србији има 6.870 чланова са дубоким осећањима према слободи и отаџбини.
ВЕЧНА СЛАВА ОСЛОБОДИОЦИМА
На седници су уручена и пригодна признања заслужним појединцима и државним и привредним организацијама. Такво признање је уручено и председнику СУБНОР-а Србије проф. др Миодрагу Зечевићу.
Свечаности су присуствовали и градоначелник Врања Зоран Антић, генерали Војске Србије Милосав Симић и Зоран Лубура, као и представници политичких партија и удружења.
На централном градском тргу, у присуству великог броја грађана, на споменик палим борцима положени су венци и одата пошта.
Венац СУБНОР-а Србије положили су председник проф. др Миодраг Зечевић и чланови Председништва генерал Видосав Ковачевић и Душан Чукић.
У име Владе Србије част ослободиоцима Врања одао је министар Александар Антић.
У уметничком програму уествовали су ученици школа у Врању, а посебно свечано је било у Дому војске где је градоначелник Зоран Антић говорио о импресивном развоју града после завршетка Другог светског рата, периоду обнове и цветања привреде, као и о плановима и настојањима да значајан центар у нашој држави доживи боље дане.
У програму, у крцатој дворани, чланови уметничког ансамбла Војске Србије, оркестар „Станислав Бинички“ под управом диригента Павла Медаковића, сплетом партизанских и борбених песама евоцирали су успомене на славне дане победе у Другом светском рату.