Врање

БРИГА СТАЛНА И НА ВРЕМЕ

Од оснивања безмало седам деценија, СУБНОР је у основи свог програмског опредељења и свакодневној активности, у први план ставља заштиту бораца, војних инвалида, породица и деце палих бораца.

Захваљујући том, у суштини изразито хуманитарном раду, многим појединцима и породицама пружени су разни видови помоћи. Са подручја Врања одшколовано је и запослено преко 800 деце палих, умрлих или болесних бораца и ратних војних инвалида, подељено је преко 150 борачких станова, 50 бораца су средствима борачке организације саградили себи куће, многи решили борачки стаж и остварили право на пензију, многима је пружена помоћ у лечењу. 

Данашње време, незапосленост, ниски породични приходи и мале плате и пензије, захтевају од борачке организације да се питањима помоћи појединцима и породицама бави и више и чешће на врло практичан начин. СУБНОР у Врању предузео је низ практичних мера. Пошто је оцењено да врањска борачка организација са својим искуством, органима и бројним појединцима све то може квалитетно да уради, најпре је сређена евиденција по оцени Градског одбора СУБНОР-а најугроженијих група – учесника рата и војних инвалида.

У оквиру обележавања победе над фашизмом, организоване су посете 79 учесника НОР-а, однети су скромни поклони. Сусрет је искоришћен да се детаљније сагледа њихов материјални положај и здравствено стање. Све то унето је у упитник који је урадио Републички одбор СУБНОР-а, а након анализе, додатним контактима са породицама. СУБНОР је помогао у формирању документације и остваривању права на туђу помоћ и негу. Истовремено са Црвеним крстом и Центром за социјални рад, борцима на селу уручено је 25 пристојних пакета намирница и средстава за хигијену.

Реакције бораца биле су веома позитивне, а у неким случајевима и дирљиве. Посете уливају борцима наду јер виде да њихова организација брине о њима.

Иначе, Врање је културну баштину обогатило још једном квалитетном књигом. Управо је из штампе изашла књига „Знаменити Врањанци“, аутора Љубице Здравковић Џонов, главног и одговорног уредника регионалне Радио-телевизије Врање.

У књизи су се нашли познати који су животом и делима утицали на друштвени развој Врања и Србије. О знаменитим Врањанцима најпре је на РТВ Врање приказан истоимени серијал.

У књизи је обрађена 21 личност. Међу којима и народни херој из Врања Сима Погачаревић, партизан Власта Стојиљковић, снимљен на антологијској фотографији како на коњу први улази у ослобођено Врање, Серафим Јовановић – један од најзначајнијих позадинских радника који је скривао многе високе партијске и партизанске руководиоце, преко чије се куће одвијала веза српских и македонских партизана због чега је од бугарског суда био осуђен на смрт у одсуству, предратни активиста Стојан Трајановић, први командант Првог врањског партизанског одреда, такође од Бугара осуђеног на смрт и партизанска мајка Евдокија Јовановић – тетка Дока, чија су три сина учествовала у партизанима.