Врање

ИСТОРИЈА ЈЕ НАША И ЈЕДИНА

У години обележавања 70. годишњице победе над фашизмом, СУБНОР Врања је богатим, разноврсним и добро посећеним активностима обележио празнике.

Уочи Дана борца, организована је традиционална акција добровољног давалаштва крви.

Главна активност била је усмерена посети спомен обележјима и значајних историјских места, евоцирању успомена на ратне догађаје и њихове учеснике и одавању почасти полагањем цвећа и пригодним говорима.

Месни одбори СУБНОР-а посетили су преко 40 историјских места и спомен обележја, а посебно формиране делегације Градског одбора одале су почаст на неколико најзначајнијих спомен обележја.

Главни комеморативни скуп организован је крај Партизанске спомен костурнице на Шапраначком гробљу. Дужну пошту одале су и делегације Града Врања, Гарнизона ВС, Одреда извиђача „Сима Погачаревић“ и Удружења војних пензионера. Поводом обележавања јулских празника скупу се обратио председник Градског одбора СУБНОР-а Врање Стојан Младеновић и том приликом посебно нагласио да су „за ослобођење земље у Другом светском рату погинула 954 борца из врањског краја, да је страдало још 660 цивила и да су четници убили 74 човека и те жртве обавезују да енергичније бранимо историјску истину и јасније прецизирамо историјске чињенице да су антифашистичку борбу против окупатора у Другом светском рату на тлу Југославије водили једино партизани“.

Делегације Градског одбора посетиле су и борце, пре свега учеснике Другог светског рата и у дужем разговору са њима евоцирале успомене и упознале се са здравственим стањем и условима живота. Ове традиционалне посете и непосредни контакти са борцима наилазе на изванредан пријем код бораца и доживљавају се као брига о њима и признање за њихов допринос борби за слободу српског народа.

Организован је масован и квалитетно јак међуопштински турнир у шаху, уз учешће екипа из Врања, Бујановца и Прешева. Посебан куриозитет турнира представљало је учешће двеју јуниорских екипа основношколаца, који по квалитету нису заостајали за сениорима. Вредне награде обезбедили су Спортски савез и Шаховски клуб Врање.

Поводом Дана устанка у Србији, Градски одбор СУБНОР-а, у сарадњи са руководством Врања, организовао је посету 50 бораца, омладинаца, потомака и извиђача устаничкој Белој Цркви. Одлазак у Белу Цркву искоришћен је за обилазак још неких значајних историјских места у Србији.

Врањанци су посетили манастир Ћелије код Ваљева и поклонили се сенима светог Јустина Поповића, једног од најзнаменитијих врањанаца и положили цвеће на споменик народном хероју Стевану Филиповићу из града побратима Ваљева.

Није пропуштена прилика за обилазак још једног значајног устаничког места. Са великим задовољством и интересовањем посетили смо Орашац и Марићевића јаругу, место где је Карађорђе подигао Први српски устанак 1804. године. Крај споменика устаницима говорио је професор историје Слободан Стаменовић. Посета спомен комплексу завршена је дивном изворном врањском песмом „Милијана, кћери моја мила“ која је посвећена вожду Карађорђу, а у извођењу чувара народног блага „врањског Паваротија“ Слободана Јовановића.