Зајечар

ШКОЛСКИ ЧАС О СЛОБОДИ

Дан ослобођења Зајечара у Другом светском рату, који је уједно и Дан града, обележен је тродневним активностима.

Први школски час у свим основним и средњим школама био је посвећен ослобођењу. У Историјском архиву Тимочке крајине отворена је изложба под називом „70 година ослобођења Зајечара од фашизма“, која ће моћи да се разгледа у наредних десетак дана, а у Матичној библиотеци „Светозар Марковић” промовисана је књига „Зајечар и околина у НОБ-у 1941-1945“.

Одата је пошта и положени су венци ослободиоцима и палим родољубима из 1833. године на градском гробљу, као и полагање камена темељца за мост у градском насељу Котлујевац. У Позоришту Тимочке крајине „Зоран Радмиловић“ свечано су уручена признања Зајечара и одржан концерт Нишког симфонијског оркестра. Одржане су манифестације за најмлађе – карневал на градском тргу, наступ хора „Чаролија“ и представа „Краљевић Марко“. Наступили су и фолклорни ансамбли из Зајечара и Видина.

У организацији Скупштине града и СУБНОР-а, обављено је полагање венаца палим припадницима Црвене армије и НОВЈ у борбама за ослобођење Зајечара 1944. године на Спомен костурници, палим борцима у ратовима 1912-1918. године на споменику на Тргу ослобођења, палим борцима у оружаним сукобима 1991-1999.године на споменику у Центру Министарства одбране и жртвама фашистичког терора у НОБ-у 1941-1945. године на споменику „Вешала“, на Краљевици.

Програм обележавања Дана града завршен је на градском тргу, концертом Горана Бреговића и ватрометом.