Окупационе власти су на Теразијама, у центру Београда, 17. августа 1941. године обесиле петорицу ухваћених комуниста. Њихова тела су остала да висе на бандерама на којима су плакати позивали на коњске трке, а један сведок бележи: „Улични радио-звучници преносили су музику Радио Београда. Пред „Атином“, у башти, седели су људи и жене, као и сваке недеље и пијуцкали своја пића. Породице, у шетњи, недељно обучене заустављале су се пред овим призором, а мајке су држале за руке своју децу која су лизала корнете сладоледа и гледала зачуђено у обешене.“
И ако је прошло 79 година од овог зверског чина, СУБНОР Београда је као и сваке године до сада на овај дан положио венце и поклонио се сенима невиних жртава. Делегацију СУБНОР Београда је предводио председник Градског одбора СУБНОР Београда и заменик председника СУБНОР Србије, пуковник Бора Ерцеговац а са њим у делегацији је био Раде Обрадовић, члан председништва СУБНОР Београда. Венце је данас положила и Влада Србије, СУБНОР Србије и делегација 6.личке НОУ дивизије „Никола Тесла“.