106. ГОДИШЊИЦА ОСЛОБОЂЕЊА ВРАЊСКЕ БАЊЕ У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Делегација ГО СУБНОР-а Врање на позив председника општине Врањска Бања а поводом обележавања стошесте годишњице ослобођења Врањске бање у Првом светском рату писуствовала је комеморативном скупу крај Спомен плоче палим борцима од 1912. до 1918. године.

Свечаност је отпочела интонирањем химне Републике Србије коју је извео хор ученика основне школе „Предраг Деверџић“ из Врањске Бање. Минутом ћутања одата је пошта палим борцима, након чега је отац Далибор служио опело страдалим борцима Врањске Бање. Присутнима се обратио заменик председника Града Врања Милан Илић који је нагласио да она претрпела дуготрајне последице:

Четворогодишњи рат, трогодишња окупација, пљачке и одвођење српског становништва у логоре, масовно убијање и покушај затирања српског рода и имена, имали су тешке и дуготрајне последице за Србију. Сваки живот представљао је историју за себе, личну драму, као и део породичне трагедије стотине хиљада српских породица. Оставши на ивици људске, материјалне и историјске егзистенције, Срби нису желели да воде освајачке ратове, већ да се јуначки изборе за слободу и независност. Српски живаљ до последњег тренутка није ни у људима, ни у међународним правима нашао заштитника. Трогодишња окупација овог краја није заобишла ни Врањску Бању. Она ће бити уписана крвавим словима у историју бешчашћа, због безумних бугарских зверстава над недужним становништвом. Колико је људи из врањског краја погинуло у ратовима од 1912. до 1918. године никада се неће прецизно утврдити. Постоје подаци да је страдало преко 2000 људи. Зато је ово прилика да још једном истакнемо да Србија прашта, али не заборавља“, истакао је Илић.

О ослобођењу Врањске Бање у Првом светском рату говорио jе и председник градске општине Врањска Бања, Драган Сентић. „Ова годишњица нас подсећа на храброст, одлучност и жртву оних који су се борили за слободу и правду, у времену када су се сударили интереси великих сила, а судбине појединаца биле занемарене. Наш задатак је да учинимо све што можемо како бисмо изградили свет у којем ће мир бити јачи од рата. Нека нас сећање на наше хероје инспирише да будемо добри људи, да тежимо правди и солидарности“, рекао је Сентић.

Венце и цвеће на Спомен плочу положили су заменик градоначелника Врања Милан Илић, председник градске општине Врањска Бања Драган Сентић са сарадницима, преставници 4. бригаде Копнене војске, делегација СУБНОР-а Град Врања коју је предводио ратни војни инвалид Дејан Стаменковић, директор ОШ „Предраг Девеџић“ Срећко Богдановић и представници Месног одбора Српске напредне странке Врањска Бања. У културно уметничком програму су учествовали ученици ОШ Предраг Девеџић” из Врањске Бање.