
Спомен гробље лоцирано на Градском гробљу а посвећено партизанима Новог Сада, који су пали током Народноослободилачке борбе (1941-1945). Централни елемент гробља су два исклесана камена на улазним вратима (симболизују ниша) са још једним сетом клесаног камења на супротном крају (који симболизује мушицу нишана – у другом плану фотографије). Изглед гробља је јединствен организован је у огромној мрежи од 5 х 12 месеци што симболизује месеце и године Другог светског рата. Имена погинулих бораца су уклесана насваком од њих у складу са месецом и годином погибије.
Овај комплекс је 1984. отворен године а изградио га је архитект Чедомир Радовић Андреја и вајар Сава Халугин.
Извор
