29 година Дејтонског споразума – ОСНОВА МИРА И РАЗВОЈА

Навршило се 29 година од склапања Општег оквирног споразума о миру у Босни и Херцеговини, познатог као Дејтонски споразум. Постигнут је 21. новембра 1995. године у Дејтону, САД, а формално поптписан 14. децембра 1995. године у Паризу.

Тим поводом Београдски форум за свет равноправних оцењује да се ради о трајном, историјски значајном међународно-правном документу којим је окончан вишегодишњни грађански рат у Босни и Херцеговини и постављена трајна основа за мир и развој. Поштовање пуне равноправности три конститутивна народа – Бошњака, Срба и Хрвата и два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ, територијално разграничење и јасна расподела надлежности, представљају стубове уставног устројства.

Упркос систематским притисцима западних центара моћи да се одредбе Дејтонског споразума и Устава БиХ, који чини његов саставни део, ревидирају, погрешно тумаче, или чак и директно крше на штету српског народа и Републике Српске – Споразум је издржао пробу времена. Стварност и развој у међувремену, показују да нема враћања на концепт унитарне БиХ, који је био узрок грађанског рата, да доминација било којег народа над другим народима није могућа, без обзира чиме се маскирала и чијим геополитичким интересима служила.

Република Српска и њене институције заслужују велико признање за доследност у одбрани и поштовању Споразума, непоколебљиву одбрану својих изворних уставних права, успешан друштвено-економски напредак, војну неутралност и непризнавање криминалног отцепљења српске покрајине Косово и Метохија. Специјални паралелни односи између Републике Српске и Републике Србије, као гаранта Дејтонског споразума, показали су велике потенцијале за повезивање и сарадњу у инфраструктури, привреди, енергетици, кутури, образовању, као и на међународном плану. Остварени резултати на том плану представљају допринос миру, добросуседству и регионалном развоју, а тиме и учвршћивању трајног значаја Дејтонско-париског споразума.

Корене нефункционалности БиХ не треба тражити у садржини Дејтонско-Париског споразума, нити у измишљеном сепаратизму, већ у пракси систематског кршења тог Споразума, подгрејавању унитаристичких амбиција, као и у неоколонијалистичком односу тзв. међународне заједнице, чије интересе заступа и намеће тзв. високи представник. Настојања садашњег, илегално постављеног, Високог представника да арбитрарно одузима уставне надлежности Републике Српске, да проширује листу надлежности конфедерације, да прети, стигматизује и компромитује институције Републике Српске – представљају флагрантно кршење Дејтонског споразума, највећу препреку функционисању уставног система и извор озбиљне забринутости.

Београдски форум за свет равноправних сматра да се таква пракса мора прекинути. Високи представник је одавно постао анахронизам који неодложно треба укинути и тако омогућити јачање одговорности и функционалности уставних институција на свим нивоима. Република Српска има право да захтева и оствари враћање (реституцију) свих изворних надлежности, које су јој загарантоване Дејтонским споразумом, а које су јој у међувремену одузете једностраним, арбитрарним одлукама Високог представника.

Београдски форум за свет равноправних сматра да је политички, економски и друштвени развој БиХ једино могућ уз пуно поштовање изворних одредби Дејтонско-париског споразума које су засноване на пуној равноправности сва три народа у БиХ и њиховом праву да у оквиру БиХ самостално, и у међусобном договору, без мешања страних фактора, слободно уређују своје односе.

БЕОГРАДСКИ ФОРУМ ЗА СВЕТ РАВНОПРАВНИХ