У самом центру Прешева, поред споменика који је подигнут у знак победе над фашизмом и који симболизује страдања народа читавог краја Јужне Србије и Прешева, одржана је централна свечаност поводом 80–то годишњице ослобођења.
Свечаности су присуствовали поред бораца са простора општине Прешево, Председник Скупштине СУБОР-а Србије Мирољуб Стојчић, члан председништва СУБНОР-а Србије Бригадни генерал у пензији Зоран Лубура, представници министарства унутрашњих послова, школа, безбедоносних служби, чланови МЗ Прешево и одборници, као и представници борачких организација суседних општина. Председник Скупштине СУБНОР-а Србије Мирољуб Стојчић је у свом говору истакао да је овај дан посебан у историји Прешева и да је 15. септембар 1944. године исписан златним словима. Тог дана су припадници 46. дивизије НОВЈ пресекле коридор за извлачење јединица групе армија ,,Е“ фашистичке Немачке из Грчке и ослободиле Прешево а тиме ослобођена и читава Јужна Србија. Тог дана су у Прешеву били и Врањанци, Пчињани, Лесковчани, Црнотравци, Кумановчани, Гњиланчани, Бујановчани и борци из Урошевца. У истом строју су били Срби, Албанци, Македонци. Са свих простора се против фашизма борило 1080 бораца а 329 родољуба из Прешева је дало свој живот за слободу. Међу жртвама је било и 41 дете.
Бранко Трајковић, председник Општинског одбора СУБНОР-а Прешево је у свом говору подсетио на сјајне борбе партизанских одреда ,,Сима Погачаревић“ и ,,Зејнел Ајдини“ са посебним пијететом се говорило о херојима овог краја, Душану Илићу Тојаги и Абдулу Крашњици, на чијим је спомен бистама положено цвеће испред зграде Скупштине Општине Прешево.
На овај дан, подсетили смо се и 19. септембра 1944. године када је у неравноправној борби погинуло 150 бораца првог батаљона Осме Српске Ударне Бригаде у селу Рајинцу.
Делегације бораца су након церемоније у центру Прешева, на Прешевском гробљу, крај споменика жртвама фажизма одали пошту осамнаесторици патриота, који су стрељани уцентру Прешева само зато што су Срби.
Делегације бораца су обишле и гробно место дугогодишњег Председника Општинског Одбора СУБНОР-а Прешево Драгана Гагија Станисављевића, кој је годинама ширио културу сећања на прошлост и ослобођење Прешева.
Обележавање дана ослобођења Прешева је завршено заједничком поруком да нам деобе, свађе, самоуништење и саморазарање национлног ткива, више никада нису потребни. Овој генерацији а и оним генерацијама које долазе, обавеза је да у циљу прогреса и развоја наставе са традицијом обележавања оваквих датума, а све у част огромних жртава које су положиле животе за боље сутра.