80 ГОДИНА СРЕМСКОГ ФРОНТА

Државна церемонија обележавања 80. годишњице пробоја Сремског фронта одржана је 11. априла 2025. године у спомен комплексу „Сремски фронт“ у Адашевцима код Шида.

Церемонију је предводио изасланик председника Републике Србије председник Владе Србије, у техничком мандату, Милош Вучевић.

У оквиру државне церемоније, коју је организовао Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, венце су положили представници Покрајинске Владе, припадници Министарства одбране и Војске Србије, општине Шид, града Новог Сада, Сремског управног округа, као и представници СУБНОР-а Србије, СУБНОР-а Републике Српске, ОШ „Сремски фронт“, док су представници дипломатског кора положили беле руже.

Делегацију СУБНОР-а Србије предводио је председник Љубиша Диковић. У делегацији која је полагала венац СУБНОР-а Србије били су и представници САБНОР-а БиХ и ЗЗБ НоБ Словеније.

На обележавању 80. годишњице пробоја Сремског фронта био је присутан и учесник Сремског фронта 99. годишњи Гаврило Винчић из Шида.

У свом обраћању, председник Владе Србије у техничком мандату Милош Вучевић је рекао да допринос наших предака борби за слободу не сме бити заборављен нити умањен.

Те 1945. године, после незамисливих страдања, разарања и жртава, окончали смо победоносно, борбу против окупатора. Управо овде на Сремском фронту вођена је најдужа, најтежа и најкрвавија завршна операција за ослобођење отаџбине. Од краја октобра 1944. до 12. априла 1945. године, непријатељ је у сремској равници пружао најжилавији отпор, свестан стратешког значаја тог простора. Због сурових борби, Сремски фронт је остао дубоко урезан у колективно памћење као један од најтежих периода у последњој фази Другог светског рата” – истакао је Вучевић нагласивши да је наша обавеза и дужност да се присећамо оних који су дали своје животе како би данашња поколења живела у слободи.

Председник СУБНОР-а Србије, генерал Љубиша Диковић у свом обраћању је истакао:

„Данас смо овде на светом и херојском месту, да положимо венце, одамо пошту и достојанствено обележимо годишњицу те одлучујуће битке за коначно ослобођење Југославије“. Рекао је и да јунаци на Сремском фронту нису хтели да застану пред непријатељем јер су пред собом имали виши циљ – победу и ослобођење и том приликом подсетио да је након 172 дана савладан отпор и фронт је пробијен (говор председника СУБНОР-а генерала Љубише Диковића у прилогу на сајту).

На Сремском фронту, од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године, вођена је битка у којој је са обе стране учествовало око 250.000 војника. Уз јединице Југословенске армије, учествовале су и трупе Црвене армије, Бугарске Народне Армије, као и Бригада „Италија“. У тешким борбама погинуло је око 13.500 југословенских војника. Пробој Сремског фронта означио је и окончање Другог светског рата на територији Србије.

У оквиру Церемоније одржан је и пригодан културно-уметнички програм.