Батина

СИМБОЛ ЗАЈЕДНИЧКЕ ПОБЕДЕ

На Дунаву, код Батине, одржана је велика свечаност поводом седам деценија слободе и велике заједничке победе над фашизмом у Другом светском рату.

Непосредно после ослобођења Београда 20. октобра 1944, Први и Дванаести корпус НОВЈ добили су задатак да, у садејству са Четвртим механизованим корпусом Црвене армије, форсирају Саву код Земуна, Обреновца, Скеле и Умке и, гонећи непријатељску групацију, ослободе Срем. И даље према Барањи и Славонији, до коначног протеривања са подручја окупараним фашистичким јединицама.

У том склопу је Батинска битка једна од одлучних у Другом светском рату на подручју Југославије. Вођена је од 11-18. новембра 1944, а заједнички циљ Народноослободилачке војске и Црвене армије био је и да се успостави мостобран и онемогући Немцима и сателитима да се преко Хрватске и Словеније повлаче у Аустрију.

У знак сећања, на левој обали Дунава, код Бездана подигнут је Спомен-музеј, а на десној обали, изнад Батине, велики споменик који је израдио вајар Антон Аугустинчић.

У оквиру свечаности спуштени су венци у Дунав, а пригодна свечаност у Сомбору. Многобројним званицама и борцима говорио је председник Покрајинског одбора и потпредседник Републичког одбора СУБНОР-а Србије Светомир Атанацковић и, детаљно подсећајући на време и услове и значај заједничке борбе на крају Другог светског рата, победе Народноослободилачке војске Југославије и савезничке Црвене армије, нагласио да на херојску партизанску антифашистичку борбу не сме да падне сенка заборава.

„На СУБНОР-у је тешко бреме да очува тековине надчовечанске борбе против фашистичког зла. Приметно је, на жалост, буђење ретроградних појава, поновно измишљање прича о два покрета иако је свима јасно да су на нашим просторима само партизани, предвођени маршалом Титом, били једини антифашисти и противници Хитлерових трупа и њихових помагача, заједно са совјетском Црвеном армијом на челу светске победничке коалиције“.

На свечаној академији у Сомбору говорио је и потпредседник Покрајинске владе Мирослав Васин, наглашавајући да Србија данас мора да се клања и жртвама Батинске битке и херојску епопеју обележава на примеран начин.

Обележавању на Дунаву и у околним местима присуствовали су чланови СУБНОР-а из готово свих места Војводине, као и из суседне Хрватске, представници Војске Србије, преживели ратници и чланови руководстава општинских, Покрајинског и Републичког СУБНОР-а.