Данас се у Србији и широм планете прославља Дан примирја, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.
У француском граду Компјењу, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, 11. новембра 1918. године у 11.00 потписано је примирје у Првом светском рату, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.
Дан примирја у Првом светском рату се као државни празник у Србији прославља од 2012. године.
У свету, обележава се у исто време у свим главним градовима држава победница, попут Велике Британије, Француске, Италије, Русије, САД, Новог Зеланда и Белгије.
У до тада најстрашнијем сукобу који је свет видео, према подацима Конференције мира у Паризу 1919, Србија је изгубила 1.247.435 људи. Од тог броја погинуло је или умрло од рана и епидемије 402.435 војника.
Почасна артиљеријска паљба
Поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату, припадници Гарде Војске Србије дан уочи празника извршили су почасну артиљеријску паљбу испаљивањем 10 плотуна из шест артиљеријских оруђа са Савске терасе на Калемегдану, у складу с наређењем председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића.
Репрезентативни оркестар Гарде интонирао је химну Републике Србије, уз подизање државне заставе.
Вучевић положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали
Премијер Србије Милош Вучевић положио је данас, као изасланик председника Републике Србије, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, а поводом Дана примирја у Првом светском рату.
Вучевић је уписао у спомен-књигу да је једна цела генерација прекинула живот због Србије и да је младост остала на пољима Цера, Колубаре, Мачковог камена, Кајмакчалана, па све до Караванки.
„Једна жртва какве нема равне у европској историји. Ти су људи умрли и гладовали, ратовали и крварили, али Србију нису дали. Нашу заставу, част, слободу и образ. То су биле дужност и вера, то је био завет слободи и Лазаревој Србији. Хвала вам на свему што сте имали и дали. Хвала вам што сте утрли правац и пут. Хвала вам што сте нас учинили достојним да се можемо звати вашим потомцима. Наш једини завет јесте да будемо вас достојни. Нека живи Србија у вечности! Нека се зна да смо на данашњи дан тријумфално победили као народ и држава!“, написао је Вучевић у спомен-књизи.
Централна државна церемонија
Централна државна церемонија поводом Дана примирја одржана је данас код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу у Београду.
Поред министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немање Старовића, који је предводио државну делегацију, венце су положили и министар спољних послова Марко Ђурић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић, делегације Министарства одбране и Војске Србије, као и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре, амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил и други представници дипломатског кора, те удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Министар Немања Старовић, председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије у свом обраћању је између осталог рекао:
Окупили смо се данас да одамо дужну почаст и сећање на оне које су положили своје животе у Великом рату. Овај сукоб је био без сумње један од најтрагичнијих епизода у историји модерног човечанства. У свеопште разарање и погибију било је укључено 38 од укупно 59 држава које су тада постојале. За многе империје, које су вековима креирале токове глобалне политике, то је био и последњи рат. Више од 70 милиона људи, од чега 60 милиона у Европи је било под оружјем, а последице овог сукоба су биле стравичне – убијено је више од 15, а рањено више од 20 милиона људи.
Краљевина Србија нити је желела нити је хтела тај рат. У праведној одбрани своје независности од 1914. до 1918. године наша отаџбина је изгубила више од једне ћетвртине укупног броја њених становника. Погинуло је преко једне половине мушког становништва, а пола милиона деце остало је без хранитеља. Земља је била на ивици демографске катастрофе, чије последице, заједно са губицима у Другом светском рату, осећамо и дан-данас.
Никада не смемо заборавити оне који су се борили, они који су се жртвовали, и чинили све да се изборе за нашу слободу. Њихова храброст и љубав према отаџбини морају нам бити вечни оријентир свих наших делања и хтења. Деценије неоправданог заборава заменило је ново време, у ком најславније поколење у историји нашег рода добија достојну љубав и поштовање својих потомака и државе.
Наслеђе Првог светског рата захтева од нас да спознамо и последице овог колосалног сукоба на личном али и на националном нивоу. Лекција је веома јасна, мир и слобода немају цену, мир и слобода нису затечено стање већ нешто за чега се морамо борити и свакодневно.
Нека је вечна слава српским јунацима из Првог светског рата. Ослободиоцима и див јунацима. Онима који су само један сан сањали, којим су и нас заветовали а то је слободна и вечна наша отаџбина Србија, рекао је на крају свог обраћања министар Немања Старовић.
Фото: МО и МИНРЗС