На платоу Спомен музеја Батинске битке код Бездана, данас је свечано одана почаст свим борцима који су однели победу у једној од највећих и најзначајнијих војних операција у Другом светском рату на простору бивше Југославије. Ова битка, која је трајала од 11. до 29. новембра 1944. године, била је кључни тренутак у борби за ослобођење нашег региона и симбол отпора и заједничке жртве југословенских и совјетских бораца.
Полагањем венаца на спомен обележје палим борцима Народноослободилачке војске Југославије и совјетске Црвене армије у ослобађању отаџбине, почаст су одале делегација Града Сомбора коју су чинили градоначелник Антонио Ратковић, председник Скупштине града Владислав Живановић и заменик градоначелника Милан Стакић, делегација СУБНОР-а Србије коју су чинили председник СУБНОР-а Србије генерал мајор Видосав Ковачевић, потпредседник СУБНОР-а Србије и председник Покрајинског СУБНОР-а Војводине Јово Барошевчић, члан Председништва, пуковник Зоран Јаковљевић и председник ГО СУБНОР-а Сомбор Петар Грабеж, делегација Амбасаде Руске Федерације коју су чинили војни аташе генерал мајор Генадиј Можајев, први секретар у Амбасади РФ Јуриј Сергејевич Бутков, заменик изасланика одбране у Амбасади РФ пуковник Евгениј Пољаков и саветница Наталија Клишћенкова, делегација регије Хасавјурт из Републике Дагестан у саставу Руске Федерације коју су чинили заменик градоначелника Хајбула Умаров, руководилац Сверуске организације „Боево братство“ огранка Републике Дагестан Мусашејх Салманов и шеф службе информисања регије Хасавјурт Нажијула Абдулаев, делегација Првог центра за обуку Војске Србије коју су чинили командант Првог центра пуковник Лазар Остојић, начелник Центра Министарства одбране РС Сомбор потпуковник Славко Ђипало и поручник Љубомир Цветковић. Венце су положиле и бројне делегације грађана, удружења бораца и ратних ветерана, ратних војних инвалида, као и делегације СУБНОР-а из Републике Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије.
Током свечаног програма обележавања победе над фашистичким и нацистичким трупама на овим просторима, присутнима се обратио градоначелник Антонио Ратковић који је истакао значај јунаштва и херојске борбе наших предака, чијом жртвом ми данас стварамо и привређујемо.
„Повод нашег данашњег окупљања на месту где Дунав улази кроз капију наше земље је сећање на једну од најзначајнијих битака Другог светског рата – 80. годишњицу славне Батинске битке. Данас, 80 година после, ми се с тугом сећамо сваког живота остављеног на бранику ове наше отаџбинске капије, али истовремено, ми славимо победу велике истине, истине о слободи која није дата, већ педаљ по педаљ освајана, остављајући за собом недосањане снове и непрочитане књиге. То је истина о бојиштима, о логорима и злочинима над народом који је умео да воли свој народ, своју земљу и своју слободу и брани их као најсветије наслеђе, својим животом. То је истина о борби и жртвама наших дедова који су знали да једино у слободи један град и једна држава могу да се граде, развијају и напредују. Ми данас на овом месту истине желимо да поручимо да настављамо да живимо недосањане снове о слободи који су тада прекинути и да смо наставили да читамо оне непрочитане књиге из којих смо извукли поуке. Не заборављамо ни један прерано заустављен живот, ни једну прерано покошену младост на овој хировитој дунавској обали. У име свих сабраних данас на овом месту и у своје лично име, желим да се захвалим борцима Народноослободилачке војске и Црвене армије и желим да поручим да њихова борба за истину и слободу није била узалудна, јер ми живимо и стварамо са успоменом на светлост њихове лучи“, рекао је градоначелник Ратковић у свом обраћању.
Присутнима су се обратили и генерал – мајор Генадиј Можајев, војни аташе у Амбасади Руске федерације у Србији и генерал мајор Видосав Ковачевић, председник СУБНОР-а Србије.
„У име Амбасаде Руске Федерације у Србији и Изасланства одбране Русије у Београду срдачно вам честитам 80. годишњицу Батинске битке. За мене је изузетна част да сам овде уз вас на овај свечани дан и што имам прилику да се обратим и поздравим вас у име државног врха Русије који се залаже за пријатељство и развој братских односа између два наша православна народа. Захваљујем вама драги пријатељи на доприносу и жељи да чувате успомену на овај јуначки подвиг бораца Црвене армије и Народноослободилачког покрета Југославије, који су дали своје животе у борби против фашизма за слободу и независност Србије и читаве Европе“, рекао је генерал – мајор Можајев.
„Желим све да вас поздравим у име СУБНОР-а Србије и да свима нама честитам овај велики јубилеј 80 година од велике Батинске битке, али и 80 година ослобођења највећег дела Србије у Другом светском рату и 80 година ослобођења Београда – празници за дивљење и свако поштовање. Те давне 1941. године српски народ је рекао историјско НЕ нацизму и фашизму“, истакао је генерал Ковачевић, након чега је доделио Повељу СУБНОР-а Србије градоначелнику Ратковићу, те медаљу борца представницима Амбасаде Руске Федерације и председнику ГО СУБНОР-а Сомбор, Петру Грабежу.
По завршетку церемонијалног дела, присутне делегације и суграђани су посетили Спомен музеј Батинске битке где су присуствовали отварању тематске изложбе „Сомборски партизански одред и партизанско виђење Сомбора“, ауторке Мартине Малбашки, кустоса – историчара Градског музеја Сомбор.
Свечани програм је увеличао наступ Женске певачке групе Српског културно – уметничког друштва „Извор“ из Станишића.
Полагањем венаца на споменик Зулпукару Абдурахманову одана је почаст овом хероју као и другим борцима Црвене армије чије се почивалиште налази на простору Бездана.
Фото: ГО Сомбор