Дванаеста скупштина СУБНОР-а Србије, одржана у Београду, 30. јуна 1993. године

У Дому Војске Југославије у при­суству око 400 делегата и гостију, Скупштину је отворио председник Републичког одбора Михајло Швабић.

На Скупштини су делегати из ме­сних удружења, општинских, окру­жних, покрајинских и Републичког одбора усвојили Извештај о раду за период децембар 1989. – јуни 1993. године и Извештај Надзорног одбора.

Скупштина је прихватила рефе­рат председника Републичког одбора СУБНОР-а Србије о ситуацији у којој се организација налази и о будућим задацима.

Делегати су прихватили предлог Статута СУБНОР-а.

Скупштина је изабрала 57 чла­нова новог Републичког одбора СУБНОР-а Србије, пет чланова Над­зорног одбора СУБНОР-а Србије, 17 чланова Председништва Репу­бличког одбора СУБНОР-а Србије, 44 делегата за Дванаесту скупштину СУБНОР-а Југославије, 12 чланова за Савезни одбор СУБНОР-а Југославије и три члана за Надзорни одбор СУБ­НОР-а Југославије.

Ради даљег осавремењавања и прилагођавања променама у дру­штву и држави, Републички одбор СУБНОР-а Србије и Републички одбор СУБНОР-а Црне Горе донели су закључак да заједно, као самосталне орга­низације, наставе живот у оквиру СУБНОР-а Југославије.

Усвајањем докумената на Дванаестој скупштини и њиховим усвајањем у идентичном тексту на Скупштини СУБНОР-а Црне Горе завршена је трансфор­мација СУБНОР-а Југославије.

У остваривању трајних и универзалних циљева и уклањања употребе силе у решавању међународних проблема, на Скупштини је донета одлука: о активном деловању СУБНОР-а Србије у међународном борачком покрету са борачким организацијама ратних савезника; о јачању везе и сарадње са борачким орга­низацијама суседних балканских земаља; о настојању да се успостави веза и сарадња са борачким организацијама бивших југословенских република, које су сачувале основу НОР-а; о развијању сарадње са организацијама бораца који су учествовали у рату на простору Југославије, као што су гарибалдинци у Италији и секције бораца у Русији. СУБНОР Србије оствариваће и разновр­сну сарадњу са политичким странкама и партијама које се позитивно односе према тековинама HОP-a и чија програмска опредељења нису у супротности са опредељењима СУБНОР-а. Сарадња ће се остваривати и са другим друштвеним и хуманитарним организацијама.

На Скупштини је констатовано да су чување и развијање традиција НОР-а основни и трајни задаци СУБНОР-а Србије, који ће се енергично супротставља­ти појавама фалсификовања, негирања и ширења неистине о НОР-у и његовим учесницима, као и појавама скрнављења и рушења споменика и спомен-обе­лежја НОР-а. Посебном одлуком, Скупштина је одлучила да се у свим органи­зацијама СУБНОР-а Србије на нивоу месних заједница, села, општина, округа, покрајина и у Републици формирају Друштва за неговање традиција НОР-а.

Скупштина је донела и одлуку да се упути захтев Народној скупштини, Влади и надлежним државним органима Србије да трајно и квалитетно реше питање финансирања активности СУБНОР-а, како би се створили солидни и трајни услови за нормалан рад и достојанствено деловање борачке организа­ције.

За новог председника Републичког одбора CУБНОР-а Србије изабран је Милисав Лукић.