Фрушка гора

ИСТИНСКА МАЈКА ПАРТИЗАНСКА

У организацији Градског одбора СУБНОР-а Сремске Митровице уз присуство делегације ПО СУБНОР-а АП Војодине, општинских одбора СУБНОР-а Инђије, Руме и Шида, обележена је 72. годишњица формирања Првог фрушкогорског партизанског одреда на Рохаљ базама полагањем венаца и одавања поште палим у борби против фашизма у Другом светском рату.

Председник ГО СУБНОР-а Сремска Митровица Рада Корица, захвалио је на подршци и учешћу у обележавању датума који је био почетак стварања партизанских јединица у Срему.

СКОЈЕВЦИ И КОМУНИСТИ У АКЦИЈИ

Председник СУБНОР-а АП Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије, Светомир Атанацковић посебно је истакао: „Фрушка гора и Срем у целини били су окосница припрема за дизање народног устанка у Срему и читавој Војводини. Већ првих дана, након окупације и расула бивше југословенске краљевске војске у сукобу са двојицом полицајаца, Марко Перичин-Камењар се у шуми спојио са скојевцима. У то време у скоро свим селима Фрушке горе (Бешенову, Бешеновском Прњавору, Дивошу…) постојале су организоване групе комуниста и скојеваца, који су припремали акцију ослобађања комуниста из сремскомитровачке казнионе. Цео план су извеле групе Окружног комитета СКОЈ-а. Из затвора је ослобођено 32 осуђеника, који су били веома значајни за организовање и дизање устанка у Срему, а један део њих прешао је Саву и отишао у Србију. На Фрушкој гори остали су, поред осталих, Јован Веселинов-Жарко, Станко Пауновић-Вељко и Бошко Палковљевић-Пинки.

Овде, на овом месту, у непосредној близини села Дивоша, 9. септембра 1941. године положена је партизанска заклетва и тиме је означено формирање Првог Фрушкогорског народнослободилачког партизанског одреда, у чијем строју је било 65 партизана. Командант одреда био је Сима Релић, његов заменик био је Бошко Палковљевић-Пинки, а политички комесар одреда био је Станко Пауновић-Вељко. Овај фрушкогорски партизански одред пронео је славу партизанске борбе у Срему, па и у Војводини у целини.

ТЕСНА ПЛАНИНА

Одред је дејствовао против окупатора, стално нарастајући, док му Фрушка гора није постала тесна, те је са своја три батаљона новембра 1942. године прешао у  Источну Босну, где су већ почетком 1943. године формиране Прва и Друга војвођанска НОУ Бригада, које су наставиле свој ратни пут кроз Босну и Херцеговину, Црну Гору, Србију, Хрватску и Словенију.

Морамо сачувати тековине борбе и не смемо дозволити разним намноженим и острашћеним историчарима и протагонистима свеколике политичке замагљености да умање значај и тековине остварене у крвавој борби против окупатора, квислинга и колаборације сваке врсте.

Посебан задатак је да се посветимо јачању наше нестраначке организације, њеном подмлађивању, посебно потомцима бораца 1941.-1945. године, поштоваоцима и борцима у рату против НАТО агресије на нашу земљу 1999. године“ – рекао је Атанацковић.

Скупу на Рохаљ базама обратио се и генерал-потпуковник Жика Стојшић, командант славне Прве војвођанске 18. пролетерске НОУ бригаде.