ЛЕТО БЕЗ ОДМОРА
Борачка организација Србије, од општинских одбора до Председништва, радила је овог лета тако рећи без прекида.
То је, уосталом, био и налог претходно одржане изборне скупштине, на којој су донесени конкретни планови обавеза чије извршење не дозвољава одлагање.
Председништво СУБНОР-а, на седници којом је руководио проф.др Миодраг Зечевић, анализирало је активности до почетка септембра и изразило задовољство учињеним на готово свим нивоима.
У том склопу је речено да су, у оквиру неговања традиције, на достојанствен начин обележени сви значајни догађаји из славне партизанске и народноослободилачке борбе.
Нарочито јулски празници, који су, као Седми јул-Дан устанка у Србији 1941, прослављен у Белој Цркви први пут после низа година, у заједничкој организацији са Одбором Владе Србије, што је, нарочито међу нашим чланством, примљено са разумевањем јер се држава на прави начин враћа антифашистичким коренима и улози јединог и аутентичног покрета, који се, током Другог светског рата, борио у коалицији са савезницима против нацистичке хитлеровске Немачке.
У време лета у многим местима су у СУБНОР примљени нови чланови. Посебно импонује што је забележено интересовање међу омладином, која у редовима бораца запажа квалитете и идеје за напредак Србије. Један од примера за таква сазнања био је камп у Бојчинској шуми, где су се окупили девојке и младићи из разних крајева и у дружењу и разговорима са учесницима НОБ дошли до закључка о даљем заједничком деловању.
Председништво је похвалило ту акцију Градског одбора Београда и препоручило осталим подручним организацијама да следе тај пример. Као и одлуку, такође из главног града, да сваког понедељка од 10 до 12 часова, врата подручног председника буду отворена за све чланове и остале грађане који су заинтересовани за ативности или неке друге начине сарадње.
На седници Председништва расправљано је и о низу животно значајних тема. Пре свега о враћању одузете имовине СУБНОР-а у различитим периодима. У питању су станови, пословни простор, легати и друга материјална добра широм Србије. Акција је у току и многи општински и остали одбори су у прилици да законским путем траже да буду враћени у посед. Председништво у том смислу инсистира на упорности свих руководстава да добијемо оно што је наше.
Пред више судова у Србији налазе се и захтеви за правном рехабилитацијом жртава окупаторске и квислиншке власти током Другог светског рата. СУБНОР ни у томе неће, како је наглашено, одступити и поред тога што у појединим правосудним органима има отпора повезаним са идеолошким и политичким оптерећењима.
Пред надлежним министарством покренут је још пре више месеци поступак због погрешно утврђеног стања у вези са репрезентативношћу. Наша организација, са најмање 100 хиљада чланова, није најтачније вреднована и због тога смо тражили преиспитивање привремене одлуке и аргументовано доказима утврдили право стање ствари у том погледу.
Председништво је, на основу Статута донетог на задњој изборној скупштини, одредило састав органа за што успешнији рад.
Одређени су председници комисија у наредном мандатном периоду.
Комисија за неговање традиције НОР и ослободилачких ратова: Јелисавета Јелица Миловановић.
Комисија за борачко-инвалидску заштиту: Бранислав Поповић.
Комисија за информисање и издавачку делатност: Душан Чукић.
Комисија за организациона питања: Младен Качавенда.
Комисија за имовинска и материјална питања: Пуниша Јовановић.
Комисија за сарадњу са образовним, спортским, културним и друштвеним организацијама: Борка Нешковић.
Комисија за сарадњу са државним органима и организацијама: Видосав Ковачевић.
Комитет за међународну сарадњу: Драгомир Вучичевић.