Јавни протест

СРАМНА ”ИГРА” ВРЕЂА ИСТИНУ И ЖРТВЕ

Борци, потомци и поштоваоци ослободилачких традиција и антифашисти Крајине, уз  уважавање „модерних трендова и потреба да се муралима украсе стамбене зграде“ енергично осуђују најновији чин осликавања зграде муралом у центру града на почетку Церске улице у Неготину ликовима Гаврила Принципа и Драгољуба Драже Михаиловића. Улица је Церска, Гаврило Принцип  патриота из Великог рата, а Михаиловићев лик и дело не припада овом контексту.

Борци и антифашисти Крајине – стоји у саопштењу Општинског одбора СУБНОР-а Неготина – због овог чина не криве децу, непосредне извршитеље овог „пројекта“. Заиграла се деца, без  размишљања и схватања сложености целе приче о рехабилитацији Драгољуба Драже Михаиловића и „демонизацији“ народноослободилачке борбе и антифашистичког покрета. Овде су заиграли већи играчи, играчи који имају за циљ да преко ноћи  прерасту у антифашисте. Надајући се да ће им једна одлука, како њима тако и њиховим прецима сарадницима окупатора, донети  нови статус.

Заговорници овог „пројекта“ у први план истичу чињеницу да је Виши суд Србије својом пресудом коју је објавио  14. маја, какве ироније, дан у очи Дана победе  над фашизмом, окупаторима и његовим сарадницима у Југославији, рехабилитовао правни поступак вођен после Другог светског рата против заробљеног Михаиловића.

Пре него што се дотакнемо пресуде, желимо да  поставимо питање – како овај мурал изгледа  потомцима жртви као и самим жртвама четничких злочина  на нашем подручју?

У општини Неготин заклано је 71 лице. Војислав Рајчић Пожаревац, вођа црне тројке четничког команданта Љубе Јовановића Патка, признао је на суду 49 убиства клањем.

У Бољевцу су четници ДМ  заклали и на други начин ликвидирали 98 људи.У јами затвореног рудника на Руслану на Дели Јовану недалеко од Салаша заклана су и бачена тела 160 родољуба.

У Сокобањи су ликвидирали 135  родољуба. У Књажевцу су ликвидирана 262 лица, а у селу Скакава четници су убили 39 непокретних рањеника 9. српске бригаде.

Љуба Јовановић Патак, командант Тимочког четничког корпуса, обавестио је 11. јуна 1944. године  Врховну команду да је стрељао 75 присилно мобилисаних војника који су се предали партизанима, а ови их пустили кућама.

Какав статус, после овог срамног чина рехабилитације на мала врата вође четничког покрета, имају  стотине и хиљаде невиних жртава које су страдале од кама „часне“ и „поштене“ војске равногорског покрета? Јесу ли оне и даље жртве или су можда претворене у кривце или колатералну штету?

Истина. Суд је, цитирамо између осталог рекао: „Команданту четничког покрета и југословенске војске у отаџбини враћена грађанска права. СУД притом НИЈЕ ОДЛУЧИВАО О РЕХАБИЛИТАЦИЈИ РАВНОГОРСКОГ ПОКРЕТА  КОЈИ ЈЕ У СРБИЈИ РЕХАБИЛИТОВАНО ЗАКОНОМ ИЗ 2004, СУД ТАКОЂЕ НИЈЕ ОДЛУЧИВАО О ТОМЕ ДА ЛИ ЈЕ  ДРАГОЉУБ МИХАИЛОВИЋ РАТНИ ЗЛОЧИНАЦ, ВЕЋ САМО О ТОМЕ ДА ЛИ ЈЕ ИМАО ФЕР СУЂЕЊЕ…“ .

Образлажући одлуку судија, Александар Трешњев је нагласио да је суд одлучивао искључиво  о томе да ли је имао фер суђење, а не о чињеници да ли је био  ратни злочинац, и да пресуда не значи рехабилитацију равногосрког покрета и југословенске војске у отаџбини, јер је то учињено другим законима.

О колаборацији четника са окупаторима говоре документоване чињенице. Једна од њих је и ова која датира од 17. новембра 1943.године. Љуба Јовановић Патак, четнички командант  обавештава Дражу Михајловића о сарадњи са  бугарским окупшационим властима. У извештају истиче да  је бугарски командант у Неготину затражио  састанак, који се одржао у манастиру Буково код Неготина.Том приликом је бугарски командант изјавио  да ће његове јединице бити потпуно пасивне док се  терен не очисти од партизанских јединица. Поред тога, половином 1943. године  четничка врохвна команда је издала  свим јединицама наређење: Командант бригаде  по пријему наређења да извесно лице стави под знаком „ З“, дужан је  да у року од 24 сата помоћу тројки истога да ликвидира. Ово ликвидирање мора бити искључиво камом.“

Према договору  који је  немачка делегација на челу са Тилером и Бембеом постигла јуна 1943. са  представницима СДС и четника ДМ: Бањцем, Марковићем, Стојановићем и капетаном Јовановићем, четничке тројке су могле  ноћу улазити у Зајечар и Неготин  ради хавтања  и одвођења лица за које четнички органи буду издали налог.

Оне који се још нису уверили у злочине подсетићемо оригиналном молбом Драгољуба Михаиловића за помиловање упућеном Президијуму Народне Скупштине  Федеративне Народне Републике Југославије.

СУБНОР Неготин сматра да покушај осликавања мурала са ликом Драгољуба Михаиловића у центру града представља само  посипање соли на увек свежу рану, прст у око нама и читавом антифашистичком  свету који  с поштовањем гледа на наш народ и  славно место партизанских бораца у историји.

Чији се то духови буде сада када обележавамо 70 година од победе над фашизмом и 74 године од почетка општенеродног отпора противу окупатора и његових помагача.? Крајина је  међу првима формирала Крајински партизански одред – 16. августа, један од десет до тога датума формираних у Југославији.

Борци и антифашисти Крајине сматрају да они  који  желе да сликају  и осликавају мурале нека се  тиме баве, али и да притом узму у обзир последице и импликације поруке које њихово дело носи. Ако већ желе да следе дух поштовања наших предака, Неготин и Крајина имају толико значајних личности, генерала, научника, ректора универзитета, музичара. Свакако да свако од њих заслужује да његов лик украшава овај град – стоји у саопштењу СУБНОР-а Неготина.

mural 1