ЗАЛОГ ЗА СВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
У августу се, већ по традицији, велики број грађана Бајине Баште и околине, потомака некадашњих партизанских ратника, учесника Народноослободилачког рата и поштовалаца слободарских традиција, окупља на Боровом Брду на Тари, обележавајући дан формирања Прве рачанске чете.
Овај велики народни збор је, захваљујући Општинском одбору УБНОР-а из Бајине Баште, постао после Дринске регате најмасовнија манифестација у Подрињу.
Пре 74 године, на скровитом месту у срцу Таре, у партизанском строју су се нашли младићи из Рачанског краја, студенти, радници, сељаци, учитељи, занатлије. Они су тада са Боровог Брда закорачили у ратну голготу и дугом путу су у надчовечанској борби плаћали слободу која је значила живот за будуће генерације.
На спомен обележје су, одајући почаст јунацима Народноослободилачког рата, најпре цвеће и венце положиле делегације Општине Бајина Башта, потом делегације СУБНОР-а Бајине Баште, Ужица, Косјерића, Аранђеловца, Пријепоља, Пожеге и Чајетине,као и делегације Социјалистичке партије. Венце су положиле и делегације потомака ратника од 1912. до 1918. године из Бајине Баште и Ужица.
Председник Општинског одбора СУБНОР-а из Бајине Баште Миодраг Тришић је поздравио на величанственом збору, посебно представнике свих општинских борачких организација из Златиборског округа, али и из Аранђеловца и Лаћарка са којима је успостављена успешна сарадња, делегације локалне самоуправе, ОО Социјалистичке партије Србије и Удружења потомака ратника 1912-1918. „Мајор Коста Тодоровић“ из Ужица, иначе редовне учеснике овог народног збора.
О оснивању Прве рачанске чете и њеном ратном путу говорио је Милован Јелић:
”Слободарски народ рачанског краја упалио је прву искру слободе и кренуо на дуг и тежак револуционарни пут на коме је живот оставило преко 700 знаних и незнаних јунака. Не можемо и не смемо их заборавити. Имамо обавезу и част да чувамо успомене на њих, негујемо светлу традицију и да спомен обележја, као свето знамење, одржавамо и сачувамо за будуће генерације ”.
Први командир чете био је Душан Јерковић, учитељ, касније проглашен за Народног хероја, а дужност комесара чете обављао је Душан Вишић, студент из Ужица. Чета је убрзо успоставила везу са Црногорском четом из Косјерића и четом из Ужица. Већ 12. септембра рачански партизани су ослободили Бајјину Башту.
У пригодном културно-уметничком програму учествовали су: фолклорни ансамбл КУД-а „Миленко Топаловић“ из Бајине Баште, мушка певачка група из Својдруга, женска певачка група из Косјерића, музички оркестар „Дрински сплавари“. Посебно је био запажен рецитал кога су извеле наше познате глумице Јелена и Ивана Жигон, које су и ранијих година радо гостовале на овом слободарском месту.