Крагујевац

ПРОФЕСОР ИЗ ШУМАРИЦА

У Крагујевцу је, испред зграде бивше Учитељске школе, откривена Спомен-биста професора Народног хероја Милоја Павловића, који је одбио слободу што су нудили издајници српског народа и са својим ђацима 21. октобра 1941. изашао у Шумарицама пред стрељачки строј фашистичких убица.

Тада је у Крагујевцу, на почетку Другог светског рата, учињена велика одмазда над српским народом, од окупатора и њихових сарадника из домаћих формација страдала су и околна села Грошница, Маршић, Илићево.

Хитлеровци су стрељање започели у 7 часова ујутро и до 14 часова мучки ликвидирали преко 2.800 недужних људи, међу њима и 217 малолетника.

У Шумарицама је тада без икакве кривице стрељано и 60 ученика крагујевачке гимназије, а њихов директор, професор Милоје Павловић стао је пред пушчане цеви први и тако симболички доказао честитост васпитача и учитеља који се ни у најтежим ситуацијама не одваја од својих ђака.

Председник тадашње српске владе, генерал Милан Недић упутио је поруку „онима у шуми“ са јетким питањем: „Шта ви то хоћете, шта сте постигли досадашњим акцијама?“.

Сутрадан, 22. октобра 1941, ђенерал Милан Недић, је дошао у Крагујевац на освештање цркве, али ниједном речју није поменуо масакр недужних Шумадинаца.

На откривању бисте, у присуству многих становника града, говорио је председник СУБНОР-а Србије проф.др Миодраг Зечевић, који је, између осталог, рекао да је професор Милоје Павловић одбио да прихвати понуђену окупаторску и квислиншку слободу и изађе из строја ђака поведених на стрељање и тако, као прави храбри Шумадинац, доказао највеће људске врлине.

Скупу се обратио и председник Градског одбора Жељко Зиројевић и подсетио да се после 20 година поново открива спомен-биста коју су вандали уништили.