НИШТА СВЕТИЈЕ ОД СЛОБОДЕ
У Кучеву је достојанствено одржана свечаност у част Дана ослобођења уз присуство око 200 бораца, потомака, родољуба, локалне самоуправе.
На споменик народног хероја Вељка Дугошевића у центру града, првог команданта Пожаревачког партизанског одреда који је формиран на територији општине Кучево, положени су венци општине Кучево, СУБНОР-а, Окружног одбора СУБНОР-а, Покрета социјалиста, месних удружења СУБНОР-а, грађана.
Поред споменика је о дизању устанка 1941. године и току развоја НОБ-а 1941-1945. говорила млада шумарски инж. Виолета Илић, члан Општинског одбора СУБНОР-а Кучево, потомак борца по деди Стојану, борцу Девете бригаде 23.дивизије НОВЈ и оцу Стеви, борцу оружаних сукоба у источној Славонији 1991.-1992. године, команданту батаљона у Пожаревачкој бригади, пензионисаном наставнику и резервном ппук. ЈНА.
Кучево је било центар устанка где су вођене најтеже борбе и дало је шест народних хероја, Вељка Дугошевића, учитеља из Турије, др Бошка Вребалова, Чеду Васовића, Воју Богдановића и Светислава Стефановића Ћећу.
На свечаности у Основној школи „Угрин Бранковић“ говорио је председник Окружног одбора СУБНОР-а Жарко Тепшић.
Дан ослобођења општине, обележава се не као Дан општине – што чине неке општине у Браничевском округу и Републици Србији. Кучево је прва општина у Браничевском округу која је извојевала слободу од фашистичког немачког окупатора и домаћих издајника. Нема већег и радоснијег догађаја у слободарској историји, дочекати слободу за коју је пало на хиљаде.
Кучево су 21. сепембра 1944. године ослободиле 23. и 25. српска дивизија из састава 14.корпуса уз снажно садејство Црвене армије под командом маршала Толбухина и команданта Четвртог корпуса Жданова, оба народна хероја Југославије. Совјетска Црвена армија са деветнаест стрељачких дивизија и осталих артиљеријских, минобацачких, ваздухопловних јединица и речне ратне флотиле херојски се борила за ослобођење североисточне Србије, Београда и других делова Југославије. То је историјска истина о ослобођењу Кучева и друге истине нема. Разни назови историчари наводе да су Кучево ослободиле четничке јединице Драже Михајловића уз садејство румунске артиљерије предходно потапање немачке ратне флотиле око двеста бродова. То су небулозе, јер нити је Румунија могла употребити артиљерију, пошто су на њеној територији већ биле совјетске трупе, нити су остаци четника били борбене формације, већ групе у расулу и бекству.
Фалсификује се да су Србију ослободиле украјинске трупе. Совјетску Црвену армију чинили су борци из свих делова великог Совјетског савеза из свих шеснаест совјетских република. Како истиче чувена историчарка Руске федерације Наталија Нарочицкаја украјински фронт је западни оперативни правац према немачком рајху и Балкану а не украјинска јединица.
„Време у коме обележавамо ослобођење је тешко и сложено чије последице Србија трпи у свим областима. Како истиче публициста Скерлић „Живимо преправљену и затурену прошлост и измишљену будућност“.
Кучево није само дочекало слободу, већ је извојевало слободу уз много жртава и свих последица Другог светског рата. Зато дубоко оцењујемо ко су нам искрени пријатељи у овом узбурканом свету – рекао је Жарко Тепшић на свечаности у Кучеву поводом ослобођења Кучева.