На Спомен-обележју „Сремски фронт“ обележена је 80. годишњица пробоја Сремског фронта – победоносне битке која је најавила ослобођење земље у Другом светском рату и прогон фашизма са ових простора.
Државна церемонија обележавања 80. годишњице пробоја Сремског фронта одржана је у спомен комплексу „Сремски фронт“ у Адашевцима код Шида.
Церемонију је предводио председник Владе у техничком мандату Милош Вучевић. Обележавању пробоја Сремског фронта присуствовале су бројне делегације: министар за рад, запошљавање, социјална и борачка питања, Немања Старовић. припадници Министарства одбране и Војске Србије, председник општине Шид са сарадницима, представници СУБНОР-а Републике Србије на челу са председником Љубишом Диковићем генералом у пензији, делегација ОШ „Сремски фронт“ из Шида, бројна паатриотска удружења, чланови дипломатског кора, потомци бораца, бројни грађани Србије и земаља региона, поштоваоци славне историје нашег народа. На овом величанственом скупу присуствовала је и делегација од 50 чланова СУБНОР-а Пчињског и Јабланичког Округа коју је предводио председник СУНОР-а Врање мр Зоран Лубура бригадни генерал у пензији. Посебно почасно место на церемонији имао је један од преживалих бораца, учесника пробоја Сремског фронта 99-о. годишњи Гаврило Винчић.
Председник СУБНОР-а Србије генерал у пензији Љубиша Диковић нагласио је након 172 дана жестоких борби савладан отпор и фронт је пробијен.
У оквиру државне церемоније, коју је организовао Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, венце су положили изасланик председника Републике Србије, Милош Вучевић, делегације: Покрајинске Владе, града Новог Сада, Сремског управног округа, председник општине Шид, Зоран Семеновић, припадници Министарства одбране и Војске Србије, ОШ „Сремски фронт“ Шид, СУБНОР-а Републике Србије на челу са председником Љубишом Диковићем генералом у пензији са сарадницима, СУБНОР-а Пчињског и Јабланичког округа на челу са председником скупштине СУБНОР-а Србије Мирољубом Стојчићем професором у пензији са сарадницима, чланови дипломатског кора, потомци бораца, бројни грађани Србије и земаља региона и поштоваоци славне историје нашег народа.
На Сремском фронту, од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године, вођена је битка у којој је са обе стране учествовало око 250.000 војника. Уз јединице Југословенске армије, учествовале су и трупе Црвене армије, Бугарске Народне Армије, као и Бригада „Италија“. У тешким борбама погинуло је око 13.500 југословенских војника. Пробој Сремског фронта означио је и окончање Другог светског рата на територији Србије.
По завршетку државне церемоније у Адашевцимау делегација СУБНОР-а Пчињског и Јабланичког Округа у с. Батроваце поред спомен обележје посвећеном борцима 22. српске ударне дивизије НОВЈ одала је почаст погинулим 11-12.априла 1945. године у пробоју Сремског фронта. Венац је положила делегација СУБНОР-а Врање коју је предводио Зоран Бургић потпуковник у пензији са сарадницима. Да сећање на погинуле борце никад не избледи песник из Врања Симон Симоновић написао је стихове који су на спомен табли: “Још смо овде докле сеже ово поље, лежимо заједно за сутра, за боље.“ Присутнима се пригодним речима обратио мр. Зоран Лубура бригадни генерал у пензији где је истакао историјске појединости везане за ангажовање 8. српске ударне бригаде НОВЈ у пробоју Сремског фронта и захвалио се домаћинима села Батровце на срдачној добродошлици.
Делегације СУБНОР-а Пчињског и Јабланичког Округа су недалеко од споменика, на месту где је кренула 8. српска ударна бригада у борбу и форсирсње реке Босут код спомен обележја одала почаст. Венац су положиле делегације: СУБНОР-а Града коју је предводио Јовица Јовановић, СУБНОР-а Лесковца коју је предводио Синиша Здравковић, Месног одбора СУБНОР-а Батроваце венац је положио Зоран Драгосављевић председник месног одбора СУБНОР-а Батроваце. Присутнима се пригодним речима обратио Мирољуб Стојчић професор у пензији где је истакао појединости везане за градњу спомен обележја у селу Батроваце и на обали реке Босут у ком је учествовало тадашње руководство града и СУБНОР-а Врања.
На обали реке Босут на месту где је 8. српска ударна бригада НОВЈ кренула у пробоју Сремског фронта. 18 годишњи Лазар Савић, спуштањем букета цвећа у реку Босут одао је почаст погинулим борцима.
У знак захвалности за дугогодишњу сарадњу СУБНОР–а Врања са месним одбором СУБНОР-а Батровоце на чувању сећања на наведене догађаје председник скупштине СУБНОР-а Србије Мирољуб Стојчић професор у пензији уручио је књигу “Споменик“ председнику месног одбора СУБНОР-а Батроваце Зорану Драгосављевићу.
ГО СУБНОР-а Врање
11.04.2025.