ОБЕЛЕЖЕНИ ДАН СТРАДАЊА КПО И ДАН ОСЛОБОЂЕЊА НЕГОТИНА И КРАЈИНЕ ОД ФАШИЗМА 1944. ГОДИНЕ

Интонирањем химне Боже правде пред спомеником погинулих бораца НОР-а из Неготина и ратова деведесетих у новом Спомен парку у Неготину почело је обележавање Дана ослобођења Неготина и Крајине у Другом светском рату. Тим поводом венац локалне самоуправе положили су Младен Бошковић, народни посланик  Народне скупштине Србије из Неготина, Горан Јовановић, заменик председника општине Неготин и Драган Радосављевић, члан општинског већа.

Академик Жељко Зиројевић, потпредседник  Републичког одбора СУБНОР-а Србије у пратњи Славка Јовановића, председника Окружног одбора СУБНОР-а Зајечар и Драгољуба Николића, председника СУБНОР-а Града Зајечара, положио је венац СУБНОР-а Србије.

У име Општинског одбора СУБНОР-а Неготин венац је положила делегација коју је предводила Мирјана Мургановић,  члан Председништва.

Венце ОРВС Неготин и Цивилних инвалида рата и Ратних војних инвалида положиле су делегације које су предводили председници Александар Јеркан и Славко Васиљевић.

Говорећи о значају 30. септембра за ослободилачки покрет Србије и Југославије Драгољуб Филиповић, председник Општинског одбора СУБНОР-а Неготин  је нагласио: „Почетком септембра 1944. године успостављена је непосредна веза између садејствујућих и братских јединица НОВЈ и трупа снажне и моћне Црвене армије, која је продирала кроз Румунију и избила на реку Дунав код Турн Северина. У периоду од 27. септембра до 1. октобра јединице 68 и 64.корпус Трећег  украјинског фронта прешли су из Бугарске код села Брегова у Тимочку и Неготинску Крајину где су у садејству са 14.корпусом НОВЈ предузели  заједничке операције за ослобођење источне Србије. На овом простору Немци су убацили главнину снага армијске групе „Феблер“ и снажним противнападима покушали да спрече продор јединица НОВЈ и Црвене армије. У граничној зони Источне Србије, испред наших снага са немачке стране одбрану је организовао немачки корпус генерала Артура Милера, а придодати су му припадници организације „Тот“ у садејству са 2. пуком оклопне гренадирске дивизије Браденбург. Отпор ових снага у целој Источној Србији коначно је сломљен у периоду од 22. септембра до 10. октобра. За слободу овог подручје животе су дали 1266 црвеноармејаца и 1144 припадника 14.корпуса  НОВЈ“.

Овом приликом „МЕДАЉА БОРАЦ“ додељена је: др Славку Бабићу, Радмили Митровић, Драгољубу Ристићу, Милутину Бребењеловићу и Јовану Страјиновићу.

Признања је уручио академик Жељко Зиројевић. Општински одбор СУБНОР Неготин уручио повељу Крајински партизански одред. У име награђених обратио се академик Зиројевић.који је истакао: „Крајина је вазда у прошлости знала да стане на праву страну. У свим биткама је давала јунаке и хероје и положила велике жртве, угледајући се на своје славне претке, почев од легендарног Хајдук Вељка, па све до јунака балканских и Првог светског рата. Изузетно сам срећан што данас на овој свечаности видим окупљену младост, учеснике у програму, а пре свих најмлађе полетарце, поздрављам са вером да ће они када постану зрели људи наставити да негују светле традиције антифашизма“.

У пригодном културно уметничком програму учествовали су ученици Средње музичке школе „Стеван Мокрањац“, Неготинске гимназије и предшколске установе „Пчелица“.

Претходног дана на Стеванским ливадама у подножју Дели Јована, у оквиру обележавања 80 годишњице од устанка против фашизма, комеморативним скупом обележена годишњица погибије дела штаба и бораца Крајинског партизанског одреда и Дан жртава фашизма. Комеморативном скупу присуствовали су представници локалне самоуправе, ОРВС Неготин, СУБНОР-а града Зајечар, СУБНОР -а општине Неготин и ЦИР и РВИ.

Учесници комеморативног скупа посетили су Музеј Крајинског партизанског одреда, Спомен дом и Спомен појату на том локалитету.