ПЕРИОД МУЊЕВИТОГ РАТА, СЕПТЕМБАР 1939 — ЈУН 1941.
ПОЛИТИЧКИ ДОГАЂАЈИ У ЕВРОПИ, ЈУН—СЕПТЕМБАР 1940.
Канада, Аустралија и Нови Зеланд су 11. јуна објавили рат Италији. Истог дана САД су се споразумеле са В. Британијом о уступању ратног материјала. Франкова Шпанија је 13. јуна из неутралности прешла у »активну незараћеност«, а 14. јуна окупирала међународну зону Тангер. Совјетски Савез је предузео мере обезбеђења: на основу споразума о узајамној помоћи с Латвијом, Литвом и Естонијом септембра—октобра 1939, нотама од 14. и 16. 6. 1940. издејствовао је право да држи трупе на територији тих земаља; од 15. до 17. јуна Црвена армија је прешла на њихову територију. После победе комунистичких партија на изборима, 21. јула су се ове земље прогласиле совјетским социјалистичким републикама. Оне ће почетком августа ући у састав Совјетског Савеза као посебне републике. Совјетски Савез је 26. јуна поставио захтев Румунији за Бесарабијом и северним делом Буковине (Буцовина). Два дана касније Румунија је то прихватила. У исто време она се одрекла британско-француских гарантија од 13. априла 1939, а њена новообразована влада постала је изразито пронемачка.
Када је постало јасно да је слом Француске неизбежан, из Лондона је 18. јуна генерал Ш. Де Гол позвао француски народ да заједно са В. Британијом продужи борбу; четири дана касније образовао је Комитет Слободне Француске (Цомите Фратифаис Либре — ЦФЛ). Пошто је Немачка запосела читаву француску атлантску обалу до шпанске границе, британска флота је 26. јуна проширила блокаду на њу. Да би спречила да се силе Осовине користе француским ратним бродовима усидреним код Орана, британска флота их је напала 3. јула у Мерс ал-Кебиру и потопила 2 бојна брода и 1 разарач, а 1 бојни брод тешко оштетила. Истовремено, заплењени су француски ратни бродови који су се нашли у британским лукама; 8. јула Британци су у Дакару напали авионима и тешко оштетили француски бојни брод Рицхеттиеу, а бродове који су се затекли у Александрији неутралисали без борбе. Британска влада прекинула је 23. јула дипломатске односе са Петеновом владом, која се 12. јула конституисала у нову тзв. владу Петенове Француске, са седиштем у Вишију (Вицхy) — (названа и Вишиска Француска); британска влада ће признавати као законитог представника Француске Комитет Слободне Француске.
Пошто су завршили операције у Француској, Немци су предузимали нове мере у Европи, којима су хтели учврстити постигнуте војне успехе. Првог јула окупирали су британске отоке Џерзи (Јерсеy) и Гернзи (Гуернсеy), у близини француске обале. Четири дана доцније Шведска је прихватила захтев да дозволи пролаз немачких трупа преко своје територије. Верујући да му је победа на Западу обезбедила доминацију над европским континентом и наставак рата учинила безнадежним за В. Британију, руководство нацистичке Немачке је било убеђено да ће противник сада прихватити његове услове за мир. Хитлер је 19. јула у Рајхстагу понудио мир В. Британији, али је она одговорила 22. јула негативно.
Интервенишући у граничном спору између Мађарске и Румуније, Немачка и Италија су Другом бечком арбитражом ( Бечке арбитраже), 30. августа, принудиле Румунију да Мађарској уступи део Трансилваније; 7. септембра, Румунија је уступила Бугарској јужну Добруџу; дванаест дана касније у Румунији је заведена војнофашистичка диктатура генерала Ј. Антонескуа. Док су вршене припреме за рат против Совјетског Савеза, потписан је Тројни пакт између Немачке, Италије и Јапана, 27. септембра; фашистичке земље су се још чвршће повезивале у спровођењу својих освајачких планова.
Материјали преузети из „Војне Енциклопедије“ – Друго издање, Београд 1970