Рума: 80 ГОДИНА У СЛОБОДИ

Низом пригодних свечаности у општини Рума обележен је значајан јубилеј – 80 година од ослобођења Руме у Другом светском рату.

По традицији свечаност обележавања годишњице ослобођења започела је пријемом у румској Градској кући, где су помоћник председника Општине Рума за културу и образовање Стеван Ковачевић и начелник Општинске управе Никола Ђуричић угостили представнике Војске Србије, општинског и покрајинског СУБНОР-а, Амбасаде Руске Федерације у Србији, представнике Савеза јеврејских општина, као и чланове румског Удружења ратних војних инвалида, представнике политичких партија и бројних борачких организација из Срема, Србије, Републике Српске и Федерације БиХ.

Била је то прилика да се евоцирају сећања на храбру антифашистичку борбу, те јунаке који су дали своје животе за ослобођење Руме, Срема, Србије и тадашње Југославије, али и да се уруче пригодна признања.

Општина Рума је добила високо признање републичког СУБНОР-а „Велико хвала“ за допринос развијању и осавремењивању традиција ослободилачких и одбрамбених ратова и очувању тековина антифашистичке борбе, док је председник румског СУБНОР-а Предраг Вукмирић, председнику покрајинског СУБНОР-а Јови Барошевчићу уручио свечану повељу поводом 80 година ослобођења Руме. Јубиларном повељом инђијски СУБНОР је наградио општински СУБНОР Рума.

У име СУБНОР-а Србије присутне је поздравио Јово Барошевчић, потпредседник СУБНОР-а Србије и председник СУБНОР-а АП Војводине. Он је нагласио да је наша обавеза да негујемо успомену на ослободиоце и да преносимо слободарске традиције и антифашистичко наслеђе на генерације које долазе и које стасавају данас“. Он је посебно похвалио рад СУБНОР-а Руме и сарадњу која постоји са локалном самоуправом, додајући да СУБНОР данас представља брану за све покушаје ревизије историје и да својим активностима доказује своју одговорност у друштву и да као такав има подршку органа власти на свим нивоима.

Након пријема у Градској кући, на спомен обележје жртвама Другог светског рата, на Градском гробљу у Руми делегације су положиле венце.

Председник румског СУБНОР-а Предраг Вукмирић подсетио је да је борба за Руму почела 23. октобра на Јарчини, где су Немци урадили седам одбрамбених линија са којих су потиснути 24. октобра.

„Рума је била веома утврђена бункерима и утврђеним борбеним тачкама против тенкова и борбених возила. Борци 36.војвођанске дивизије надирали су у град са источне, а 16. дивизије са северне стране. Током 26. октобра вођене су жестоке борбе на свим положајима, а 27. октобра нападе Војвођанских јединица помогло је дејство каћуша из 117.артиљеријског пука тако да су Немци брзо напустили Руму. У борбама за ослобођење Руме погинула су 34 борца и руководиоца, а 81 борац је био рањен, погинуло је око 150 Немаца и усташа. Ма каква идеолошка опредељења нечија била не може се ничим побити и заборавити антифашистичко наслеђе нашег народа“, напоменуо је Вучмирић.

Као што је то био случај и свих претходних година, положени су венци и на спомен плочу некадашње румске синагоге, коју су усташе порушиле 1943. године.

У Руми је пре рата живело негде око 220 Јевреја, седамдесетак породица, били су угледни грађани овог града, углавном трговци, занатлије, казао је након полагања венаца Мирко Штарк из Јеврејске општине Нови Сад.

„Нажалост фашистичке снаге су истребљење Јевреја спровели скоро у потпуности. Рат је преживело 19 људи, а данас, осам деценија касније, у Руми живи само једна јеврејска породица. На нама је да преносимо сећање на њих, да их никад не заборавимо. Синагоге у Руми нема, али Јеврејска општина Нови Сад ће чувати успомену и истину на румске Јевреје докле год постојимо. Честитам још једном Румљанима Дан ослобођења“, рекао је Штарк.

27.10.2024.