Фашистичка Немачка 22. јуна 1941. године (пре 85 година) без објаве рата напала је Совјетски Савез за њих- бастион комунизма. Поносна Шумадија и Крагујевац су овај напад доживели као почетак слома фашиста а ОК КПЈ за Крагујевац поводом тога предузео је низ акција. Основни задатак тих дана био је јачање организације, прикупљање оружја и очување људства. Акција коју је спровела КПЈ у Крагујевцу баш на дан 22. јун 1941. године, а о којој се до сада врло мало, односно боље рећи уопште није говорило, сада по први пут излази на светло дана. Захваљујући историјској комисији ГО СУБНОР-а Крагујевац у којој су новинари Мирослав Лазаревић и Милош Игњатовић, Иван Несторовић и Слободан Стаменковић, Велибор Стевановић а на чијем челу је Жељко В. Зиројевић данас је обелоданила ову документацију. У ноћи 21. на 22. јун немачка крајс командатура, Гестапо и специјална полиција сачинили су списак од 156 комуниста и Скојеваца и припремили све за њихово хапшење. Међутим, ОК КПЈ је преко свог члана Живе Ђорђевића и Јанка Јанковића, припадника специјалне полиције, иначе члана КПЈ, успели да дођу до спискова за хапшење и већ ујутру до 04 часа сва лица са списка су склоњена на сигурно. Немачки војници и полицијски агенти су кренули у акцију хапшења 22. јуна око 11 часова, али су узалуд ишли на адресе. Нико са списка није ухапшен. А на страну то што су крагујевачки Скојевци исто вече први у Шумадији наш град искитили паролама: „Живео СССР! Доле фашизам! Живела КПЈ!“. Иако о овим догађајима се није говорило до сада а били су значајни за револуционарни покрет СУБНОР не заборавља Божу Петровића, Стеву Зарића, Драгана Симића, Живадина Несторовића, Драгана Николића и све оне који су својим грудима и животима крчили пут ка слободи.
