Поводом 24. марта, пре 25 година, дана када је почела незапамћена НАТО агресија на Савезну Републику Југославију у којој је више хиљада грађана, војника и полицијских снага изгубило животе бранећи своју отаџбину, у Нишу је, као и претходних година, одржан парастос и полагање венаца у Спомен капели жртвама ратова и на Споменику жртвама НАТО агресије.
Почаст палим жртвама одали су представници Града Ниша и градских општина, државних институција, војске, удружења грађана и борачких удружења. Венце и цвеће су положили и чланови породица страдалих и грађани Ниша.
И данас су се грађани Ниша, који памте и не заборављају сурову одмазду над непокоривим народом слободарске Србије, масовно окупили испред споменика недужних жртава ове агресије да би одали почаст свим страдалницима херојског града Ниша и свим српским родољубима широм наше земље.
Народ памти и не заборавља да је тог дана извршена брутална НАТО агресија на тадашњу СРЈ. Бомбардовање је почело у 19:45 и непрекидно трајало 78 дана. Прве бомбе пале су на Косово и Метохију, затим на Београд, Ниш, Прокупље, Куршумлију, Нови Сад, Лесковац, Подгорицу, Сомбор, Суботицу и Херцег Нови, најпре по војним циљевима, а затим због неочекиваног храброг отпора припадника војске и полиције проширили и по привредним и цивилним објектима. Прва жртва НАТО бомбардовања је војник Бобан Недељковић који је погинуо у касарни у Прокупљу. То је довело до уништења и тешких оштећења инфраструктуре, привредних објеката, школа, здравствених установа, електричних и железничких постројења, медијских кућа, споменика културе, цркава и манастира. Економски експерти проценили су штету на око 30 милијарди долара.
Ни данас није утврђен коначан број жртава, а процене се крећу између 1.200 и 2.500 погинулих и око 5.000 рањених током 2.300 ваздушних удара са 1.150 борбених авиона по 995 објеката широм земље, при чему је лансирало близу 420.000 пројектила укупне масе 22.000 тона.
А када је реч о граду Нишу, НАТО авијација дејствовала је 40 пута срушивши око 120 објеката и оштетивши преко 3.400 стамбених, пословних и војних објеката. Лансирано је више од 320 пројектила велике разорне моћ, међу којима и 36 контејнера касетних бомби које су међународним правом забрањено оружје усмртивши 16 цивила, а више десетина рањено грађана. Нишлије су у склоништима провеле 52 дана, пет сати и 14 минута, колико је град био под ваздушном опасношћу.
Бомбардовање СРЈ је окончано политичком одлуком 10. јуна, усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности УН, а уследило је повлачење војнички непобедиве војске и полиције из јужне покрајине и улазак међународних војних трупа.
Поменом и полагањем венаца на спомен-обележја жртвама НАТО агресије на Универзитетском тргу обележен је Дан сећања и одата почаст жртвама НАТО агресије. Венце су положиле делегације Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Војске Србије, Града Ниша, Нишавског управног округа, Полицијске управе, градских општина Града Ниша, СУБНОР-а и других патриотских удружења, бораца рата 1990-1999, ратних ветерана, удружења која негују традиције ослободилачких ратова и потомци. Венце и цвеће су положили и чланови породица страдалих и грађани Ниша
У име СУБНОР-а Ниша венце је положила делегација на челу са председником Градског одбора СУБНОР-а Србије Града Ниша и чланом председништва СУБНОР-а Србије Анђелком Милићевићем, пуковником у пензији, председником општинског одбора СУБНОР-а Србије општине Пантелеј Града Ниша, Мирославом Станковићем, адвокатом у пензији и чланом СУБНОРа Србије Града Ниша Душаном Новаковићем, пуковником у пензији.
Наком овог дела комеморативног скупа, на 25. годишњицу од почетка НАТО агресије у цркви Светог Василија Острошког Чудотворца у Дуваништу, откривена је спомен-крипта новим косовским јунацима. У њој је на мермерним плочама уклесано 1.139 имена припадника Војске Југославије, полиције и безбедносних снага, који су изгубили живот бранећи Косово и Метохију. На спомен-плочи уклесана су њихова имена и презимена, јединице, као и датуми и места рођења и смрти. Церемонији откривања и освештања крипте присуствовао је и највиши државни врх, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, министар одбране Милош Вучевић и министар унутрашњих послова Братислав Гашић.
Том приликом, Милош Вучевић је истакао: „Сабрали смо се данас у храму посвећеном пуковнику Божијем, Светом Василију Острошком да одамо почаст и поклонимо се сенама 1.139 нових косовских јунака – припадника наше војске и полиције, добровољаца, који су од 1998. до 2003. године пред олтар Србије принели своје животе. У знак највеће захвалности за жртву коју су зарад свог народа поднели дошли смо да се помолимо у тишини Господу да их узме у своје окриље са витезима Светог Кнеза Лазара“. Додао је и да су пре четврт века на Србију удариле најмоћније војске света, оне исте које су се са Србијом пре тога бориле за заједничку слободу.
Министар полиције Братислав Гашић је истакао да није случајно изабран храм Светог Василија Острошког за отварање крипте. Он је подсетио да је баш на дан кад се слави овај светац 12. маја 1999. године НАТО засуо бомбама Дуваниште, али захваљујући Василију Острошком нико није страдао.
„Највећој светској сили, наш народ и наше снаге“, како је навео генерал у пензији Владимир Лазаревић, ратни командант чувеног Приштинског корпуса 3. нишке армије, „супротставиле су своју бескрајно инфериорирну војну моћ. Али наш народ и одбрамбене снаге имале су тајно оружје, своје стратегијске предности, а то су безгранични патриотизам, антологијски херојизам, несаломиви борбени морал, врхунска оспособљеност, ефикакно командовање, тактика употребе снага коју сам агресор крстио као Тактика 4М – маскирање, маневар, мобилност и морал“.
Министар за борачка питања Никола Селаковић је рекао да је данашње окупљање обележавање борбе против највећег непријатеља, а то је према његовим речима, заборав. „После 25 година у току којих је Србија доживела и херојску одбрану отаџбине и масовни егзодус свог становништва са Косова и Метохије по доласку мировних снага, доживела је и мартовски погром, доживела и преживела и одлазак Црне Горе из заједничке државе и једностране проглашење независности тзв. државе Косова и Метохије“. Посебно је нагласио да је народ данас победио тог непријатеља и поново пронашао себе. Навео је и да држава брине о породицама палих бораца, ратних ветерана и ратних инвалида.
Овом приликом треба посебно истаћи да су поред српских војника, полицајаца и добровољаца у борби за слободу Србије страдали и Муслимани, Словаци, Мађари, Русини, Руси, па чак и Албанци који су били лојални Србији.
На откривању спомен-крипте у цркви Светог Василија Острошког Чудотворца у Дуваништу у Нишу, поред бројних борачких и патриотских организација, више од педесет чланова СУБНОР-а Србије Града Ниша присуствовало је овој јединственој манифестацији.
24. март 2024.