СУБНОР ЛАЋАРАК ОБЕЛЕЖИО ДАН ДРЖАВНОСТИ

Србија обележава Дан државности – у знак сећања на 15. фебруар 1804. године, када је подигнут Први српски устанак и Сретење 1835. године, када је донет Сретењски устав. Празник је прослављен, свечаније него икада у својој новијој историји на територији целе Србије. Прослави су се прикључиле и установе културе које су за ову прилику публици презентовале богате садржаје. Тим поводом СУБНОР Месне заједнице Лаћарак је организовао тематско путовање у престоницу са посетом изложбеним поставкама, а у оквиру пројекта Војни музеј Срема (1) који се реализује уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије. Овом приликом Лаћарци су посетили:

Историјски музеј Србије је током више деценија постојања израстао у угледну и у јавности препознатљиву установу од националног значаја са важном културном, историјском и образовном улогом. То је музејска установа комплексног типа која има задатак да чува и остварује комуникацију јавности са националном историјском баштином. Основан је 1963. године. Више од 35.000 предмета, распоређених у 25 збирки и фондова, пружа увид не само у политичку и војну већ и у друштвену и културну историју Србије, српског народа и других култура које су постојале и постоје на нашем тлу од досељавања Словена на Балкан до савременог доба. Музеј сваке године приреди више добро посећених и медијски пропраћених тематских изложби. У току свог пола века дугог рада, Музеј је организовао репрезентативне изложбе које су приказиване не само у Београду и другим градовима у земљи него и у Европи, Африци, Аустралији и САД. Историјски музеј је такође угостио бројне изложбе из Русије, Немачке, Румуније, Бугарске и других земаља. Изложбени простор Музеја се налази на Тргу Николе Пашића бр. 11 у згради некадашње Аграрне банке, изграђене по пројекту браће Крстић између 1932. и 1934. године.

Војни музеј Београд је музејска институција која сакупља, проучава и презентује различите предмете за војну употребу а пре свега оружје, униформе, ратне заставе, војна документа и уметничка дела са војном тематиком. Војни музеј у Београду смештен је на првом бастиону југоисточног фронта Београдске тврђаве у згради подигнутој 1924. године за намене Војногеографског института која је 1956. године уступљена Музеју. Окружен градским бедемима и највећим београдским парком Калемегданом представља један од симбола Београдске тврђаве. Почетак рада Војног музеја у Београду после Другог светског рата везан је за наредбу маршала Јосипа Броза Тита од 13. децембра 1944. године на основу које је формирано Војноисторијско одељење Главног генералштаба у чијем се саставу налазила група стручњака са задатком да прикупи предмете и обнови Војни музеј. Поново је отпочела велика акција прикупљања предмета. Борци, учесници рата и њихови потомци предавали су Музеју предмете оружја и опреме. Музејски стручњаци обилазили су читаву земљу и откупљивали (али и конфисковали) често у целини приватне колекције. Актуелну поставку отворио је 20. октобра 1961. председник СФРЈ Јосип Броз Тито, изложбени простор је површине 2 300 метара квадратних.

Државни архив Србије је институција која чува и штити архивску грађу насталу радом државних органа и институција Србије до краја 1918. године, архивску грађу из времена Другог светског рата и послератног периода, као и личне и породичне фондове и збирке. У архиву је поводом Дана државности отворена изложба „Устави Кнежевине Србије и Краљевине Србије“ у Државном архиву Србије. Овом приликом чланови су могли да виде шест оригиналних устава из времена Кнежевине и Краљевине Србије, који су донети у периоду од 1835. до 1903. године.

СУБНОР Месне заједнице Лаћарак