НАГРАДА СУБНОР-У ИЗ РУСИЈЕ
СУБНОР Србије примио је још једно огромно међународно признање: поводом Дана ослобођења Београда од немачких и осталих фашиста у Другом светском рату, Свесавезна организација ветерана Руске Федерације одликовала је десеторицу наших чланова престижном Медаљом за заједништво.
Тек установљено одличје се први пут уручује странцима и због те части је у Београд, у оквиру руске делегације коју је предводио министар одбране Сергеј Шојгу, допутовао председник организације руских бораца генерал армије Михаил Мојсејев.
На Меморијалном комплексу ослободилаца, где су сахрањени југословенски партизани и Црвеноармејци, уприличена је свечаност на којој су добитници, уз пригодне говоре и образложења да заједништво доприноси миру и разумевању међу народима, добитницима генерал Мојсејев, иначе задњи начелник Генералштаба оружаних снага Совјетског Савеза, срдачно уручио одликовања са пропратним документом.
Одликовани су, одлуком Сверуског савеза ветерана Руске федерације: ратни курир Саве Ковачевића на Сутјесци и Пека Дапчевића у време Београдске операције октобра 1944. Михајло Миша Мирковић, носиоци Партизанске споменице 1941. Владислав Сретеновић из Крагујевца и Драгољуб Аризановић из Зајечара, ослободиоци Београда Зденко Дупланчић и Милан Атељевић, председник СУБНОР Шумадије пуковник Жељко Зиројевић, председник Покрајинског одбора СУБНОР Војводине Светислав Атанацковић, председник СУБНОР Пчињског округа Мирољуб Стојчић, заменик председника СУБНОР Србије генерал Видосав Ковачевић и председник СУБНОР Србије Душан Чукић.
Добитницима је, у име Владе Републике Србије, честитао министар Зоран Ђорђевић, председник Скупштине Београда Никола Никодијевић, представници Војске Србије, државни секретар Његован Станковић, као и дипломате из амбасада антихитлеровске коалиције у Другом светском рату.
На Гробљу ослободилаца Београда одата је и пошта настрадалим припадницима партизанске и Народноослободилачке војске и совјетске Црвене армије који су дали живот у борбама са нацистичком армадом што се, готово недељу дана, грчевито одупирала у покушају да заустави победнички пут ка Берлину.
Церомонијалу, уз највише државне и војне почасти, присуствовали су и многи некадашњи борци, чланови СУБНОР-а и других патриотских организација, грађани и, што је посебно било видљиво, ученици многих школа – доказ да се Београд вратио својој препознатљивој слободарској традицији и антифашизму као нади сваког демократског друштва, устао против прекрајања историје и фалсификата који су, у реваншистичком руху, до недавно харали нашим просторима.






