Државном церемонијом у меморијалном комплексу Кадињача, одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, СУБНОР Србије, Град Ужице и Народни музеј Ужице, обележили су 82. годишњицу битке на Кадињачи. Парастосом свештеника ужичке православне цркве, полагањем венаца на спомен-костурницу и одавањем поште изгинулим борцима из Ужица и других крајева Србије одржан је помен, уз пратњу војног оркестра и почасну чету Војске Србије.
С овог места 29. новембра 1941. године Раднички батаљон је отишао у вечност! Партизани, народ Србије, обични људи пре 82 године на брду Кадињача, у име слободе поставили су темеље поратној Европи.
На спомен обележје венце и цвеће положиле су делегације Владе Србије, Министарства одбране, Града Ужица, СУБНОР-а Србије, Београда, Ужица, Ваљева, Бајине Баште, Пожеге, Севојна, Велике Плане, Секције бораца Прве пролетерске НОУ бригаде, борачких организација општина из Златиборског округа, антифашистичких удружења из Србије, Хрватске и Словеније и бројних удружења грађана који негују традицију ослободилачких ратова, као и потомци хероја Кадињаче.
– Са великим пијететом у дану коме се навршава 82 године од битка на Кадињачи одајемо пошту борцима Радничког батаљона, који су готово до последњег човека бранили одступницу Врховног штаба, партизанским одредима и болници, бранили Ужичку републику једину слободну територију у ратом окупираној Европи. Сваког 29. новембра евоцирамо успомену на страдање Радничког батаљона, на храбре људе који су веровали да је једино исправно у таквим временима бранити слободу кућног прага и животе оних који су немоћни. Међу њима је било и оних који се још нису од детињства честито растали, као и оних који су уместо да уживају у мирној старости узимали пушке у руке – рекао је Бранислав Митровић, председник Скупштине града Ужице.
Зоран Јаковљевић, пуковник – пилот, члан председништва СУБНОР-а Србије рекао је да на се на овом месту сваког 29. новембра чују речи “пао је 14 километар, али никада неће Кадињача”.
– Борци Радничког батаљона. пекари, ткачи, кројачи, обућари, железничари, пушкари, ојачани са две чете Посавског одреда и Орашке чете наспрам себе су имали око 3.000 добро наоружаних непријатељских војника немачке 342. дивизије са тенковима и борним колима. Битка на Кадињачи тог 29. новембра трајале око 3 сата и престала је када је изгинуо скоро читав Раднички батаљон са командатом Андријом Ђуровићем, Душаном Јерковићем командантом Ужичког партизанског одреда и политичким комесаром Посавског одреда Бором Марковићем. У борби је погинуло 107 бораца – подсетио је Јаковљевић.
Члан председништва СУБНОР-а Србије Зоран Јаковљевић истакао је да се у новије време врши ревизија историје и да се поново буде фашистички покрети.
– Они који су пре неколико деценија називани злочинцима, претворени су у хероје, а многи следбеници фашистичких идеја често се декларишу као антифашисти. Борба против неофашизма је борба за демократско друштво у свим земљама. Нажалост, чини се да данас боље сарађују неофашисти него антифашисти, и да је лакше бити неофашиста него антифашиста.
Управо из тих разлога СУБНОР Србије као највећа патриотска и антифашистичка организација у Србији, с поносом чува и развија културу сећања на славну антифашистичку, народноослободилачку и партизанску прошлост а био је и увек ће бити непремостива баријера нацизму и фашизму.
Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Сања Лакић је подсетила на Ужичку републику.
– Дух тих јунака су нам данас инспирација у новим борбама са којим се суочавамо, да останемо храбри, да останемо одлучни, а да нам очување наше Србије и очување српског народа, где год да живи, буде апсолутни приоритет. Српски народ је увек био слободарски народ, народ на правој страни историје – рекла је између осталог Сања Лакић.
На Кадињачу дошла је и група састављена од Хрвата, Словенаца и Италијана. Живота Симић из Истре истиче да је први пут на комеморацији на Кадињачи.
– Драго ми је да се Србија присећа својих народних хероја, младих људи који су положили животе за борбу против фашизма. На антифашизму су настале све републике бивше Југославије. Ми живимо антифашистички: јуче, данас, сутра – рекао је Симић.
Душан из Словеније први пут је био на Кадињачи 1980. године, док је Алдо Бело Мари из Трста сада први пут на Кадињачи.
Сви су они кажу да их је окупио један циљ, а то је антифашизам.
У уметничком делу програма изведена је представа “Крилат месец на Ужице пао”, по тексту Манојла Гавриловића.
29.11.2023