Годишњица

ЗАБОРАВ  ЈЕ  КОРАК  КА  ГУБЉЕЊУ  СЛОБОДЕ

Београд, главни град наше отаџбине Србије, обележио је 69-ту годишњицу слободе по окончању Другог светског рата, после победоносног јуриша Народноослободилачке војске и партизана са Црвеном армијом, 20.октобра 1944.

На Гробљу ослободилаца одржан је државни церемонијал. Положени су венци и одата пошта храбрим борцима.

ПОНОСНА ДЕЦА СРБИЈЕ НЕЋЕ ЗАБОРАВИТИ

Делегацију СУБНОР-а Србије на том свечаном чину предводио је председник проф.др Миодраг Зечевић, са члановима Председништва Јелисаветом Миловановић и Драгомиром Вучићевићем.

Председник Републике, Томислав Николић, после интонирања државне химне и уз постројени батаљон Гарде Војске Србије, положио је венац и, по одавању поште ослободиоцима, уписао у спомен књигу следеће речи:

”Да није било вас, у Србији се не би рађала деца, а рађају се честита и поносна деца Србије, која вас неће никад заборавити. Заувек хвала”.

И премијер Ивица Дачић ,у име Владе Србије, положио је венац, а затим написао у спомен књигу Гробља ослободилаца Београда:

”Ослободиоци Београда, припадници партизанске војске и Црвене армије, заслужују да вечно буду део колективног сећања грађана Београда и Србије. Нек им је вечна слава, хвала им што су уткали своје животе у слободу Србије. Нама је обавеза једино да ту слободу чувамо и од заборава и од неких нових завојевача”.

Председник Владе Србије је новинарима рекао да Србија много више треба да истиче свој антифашизам.

”Заборав је први корак ка губљењу слободе. Једно време су народи на страни Хитлера више него Срби обележавали дан ослобођења, али мислим да смо се дозвали памети” – нагласио је у Београду премијер. Ивица Дачић је упитао и како ће неко широм Европе чувати наше споменике ако Срби не чувају успомену на оне који су дали живот за слободу Београда.

ЈОШ  ПОСТОЈЕ  РЕВИЗИОНИСТИ  ИСТОРИЈЕ

”И поред жртава у Првом и Другом светском рату, често постоје покушаји ревизије историје и занемаривања улоге Србије” – нагласио је премијер, указујући на то да једно време у Србији ”није било популарно долазити на оваква места”.

Венце су положили и представници Београда, Војске Србије, а и амбасада Руске Федерације, Украјине, Белорусије и Азербејџана.

Иначе, после вишедневних тешких борби, 20.октобра 1944.Народноослободилачка војска Југославије, уз моћну совјетску Црвену армију, ослободила је Београд од хитлеровских нациста и њихових домаћих помагача и, у заједничком походу, наставила према западним и северним границама протеривање окупатора.

Битка за Београд је оцењена као једна од најзначајнијих на Балкану у Другом светском рату и за коначну победу над фашистичком Немачком. Током 11 тешких дана погинуло је 15 хиљада окупацијских војника и близу девет хиљада заробљено.

Прва армијска група НОВЈ имала је 3000 погинулих и око 4000 рањеника, а Четврти корпус црвеноармејаца изгубио је 960 војника и официра.