У Будимпешти је од 9. до 11. фебруара одржана конститутивна седница Извршног комитета Европске федерације покрета отпора и антифшиста (ФИР), после одржаног 19. конгреса у Барселони. Овим поводом сагледани су планови и садржаји рада за период од наредне две године.
У раду Комитета учествовала је делегација СУБНОР-а Србије у саставу: председник СУБНОР-а Србије и заменик председника Светске федерације ветерана генерал-мајор Видосав Ковачевић, новоизабрани члан Комитета ФИР-а Томислав Миленковић и пуковник Золтан Дани члан Председништва СУБНОР-а Србије.
Пре почетка радног дела седнице у организацији мађарског удружења ветерана МЕАС, као домаћина овог скупа, одржана је комеморација на обали Дунава у подножју зидина мађарског Парламента, крај споменика жртвама фашизма, позната у јавности као „ЦИПЕЛЕ КРАЈ ДУНАВА“, у знак сећања на страдале Јевреје, Роме и Мађаре које су нацисти и фашисти убијали и бацали у набујалу реку у периоду 1944-45. На комеморацији којој је присуствовао велики број грађана Будимпеште обратили су се: Председник ФИР-а и МЕАС Вилмош Ханти, заменица градоначелника Будимпеште Бош Анет, Шомер Каталин, преживела логорашица, др Урлих Шнајдер и представник Ромске заједнице Хидвег Б. Аттила као и остали чланови делегација ФИР.
По завршетку комеморације чланови ФИР-а и бројни грађани окупили су се испред зграде Парламента Мађарске, којом приликом је прочитан и упућен јавности Проглас чланица ФИР-а у име свих антифашиста Европе. Исти је упућен владама и парламентима ЕУ и свим другим значајним инситуцијама, у којем се између осталог каже да је крајње време да се уозбиљимо с обзиром на могуће опасности и трагичне последице све израженијег неонацизма и неофашизма у Европи.
Примера ради ових дана у Будимпешти се окупило стотинак неонациста и фашистаиз целе Европе како би обележили 11. фебруар дан када су фашисти и њилаши успели да пробију блокаду Црвене армије и да побегну на запад.
Током јучерашњег дана мађарска полиција је успела да спречи сукоб фашиста и антифашиста по улицама главног града.
Делегација СУБНОР-а искористила је прилику да неше пријатеље из ФИР-а обавести о својим бројним активностима, а посебно о планираном овогодишњем обележавању 80. годишњице од ослобођења веђег дела Србије и Града Београда од нацизма и фашизма у Другом светско рату.
Извршни комитет усвојио је план својих активности за период до краја 2026. године, када ће бити орджан 20. редовни Конгрес ФИР-а. У дводневној расправи разматрана су многа питања у савременом друштву која имају за циљ афирмацију неофашизма и ревизију историје, као „нове цивилизацијске вредности“.
У закључним разматрањима Извршног комитета нарочито су потенцирана следећа питања којима ће се чланство бавити:
-
извршни комитет предложио је јачање јавног деловања целокупног чланства у борби против неонацизма, шовинизма и ограничавања слободе и права човека;
-
развијање билатералне и мултилатералне сарадње организација чланица ФИР-а у спровођењу активности које пружају отпор десничарским паретијама, групама и појединцима који величају фашистичке ставове и тежње;
-
радити на успостављању сарадње са друштвеним групама и организацијама које делују у правцу заштите социјалних, мањинских и дискриминисаних група, пре свега синдикалним организацијама;
-
активно се укључити у изборни поступак формирања новог Европског парламента у циљу спречавања све више изражених тежњи политичких партија европских држава ка десном популизму, шовинизму и неонацизму.
Спречавати их да уласком у европски парламент угрозе мир и стабилност Европе и света.
Све у свему било је ово још једно важно, корисно и запажено учествовање СУБНОР-а Србије у међународним антифашистичким активностима.