КАКО СЕ КАЛИО ПАРТИЗАНСКИ САНИТЕТ
Пише: др Мирољуб Васић
Медија центар „Одбрана“ у Београду објавио је вредну књигу “Од партизанског санитета до санитетске службе војске 1941-1945. године“ и на тај начин не само пружио научни допринос обради о улози санитетске службе у НОР-у, већ и њеним многобројним посленицима подигао трајан, покретан споменик.
Аутори истакнути научни и медицински посленици, а они су део наше савремене историје, њеног стварања и тумачења, хуманисти, интернационалисти, грађани света, су ову књигу посветили не само савременицима већ и будућим генерацијама да не забораве славну прошлост санитета у НОП-у, са којим су народи Југославије ушли у светску историју.
Аутори др Вељко Тодоровић и др Бранислав Поповић заслужују признање и захвалност јер је ова књига допринос обележавању 70.годишњице СУБНОР-а.
Ова вредна књиа резултат је ауторових сериозних истраживања, о чему убедљиво сведочи њен садржај и богат списак литературе од 149 радова, што говори да је о овом значајном, осетљивом питању доста писано.
Аутори су материју изложили у два дела, у првом је сажето приказан укупан развој санитетске службе и догађања у НОП-у, а у другом дат тематски приказ појединих садржаја са широко узрочно посленичким објашњењима.
Књига убедљиво сведочи о успешном обављању здравствене заштите бораца, сведочи да су припадници санитетске службе у НОП-у и поред тешких ратних сукоба успешно обављали здравствену заштиту бораца, да се нису одвајали од својих рањених и болесних бораца, већ су заједно са њима гинули у борби (истичем да је санитет НОП-а лечио и заробљене непријатељске војнике и официре).
Књига је обогаћена и краћим биографијама истакнутих лекара у НОП-у и списком лекара, студената медицине и болничарки народних хероја. Објављено је и мноштво фотографија актера, који убедљиво сведоче о улози и развитку санитетске службе у НОП-у.
Аутори, понављам, научни посленици, војне и медицинске струке овом књигом богате спознавање прошлости санитетске служе у НОП-у, која је одиграла историјску улогу не само у санитету, већ и у историји НОП-а у Југославији.
Ова вредна књига је написана лепим, писменим језиком, она богатством фактографије и фотографија представља у неку руку времеплов кроз НОП и потвду Енгелсове оцене „пракса је огледало идеја“. Она чува памћење о прошлости без кога нема историјског трајања. Она је, такође доказ да је Ниче био у праву када поручи „речи имају моћ“.
Ова вредна књига је у функцији оних мудрих порука: „Verba volant scripta manet“ (Латини) (речи лете написано остаје) и „Будућност припада онима који се најдуже и најбоље сећају своје прошлости“ (Ниче).
Савремено друштво са својом историјом испуњено је и оптерећено прошлошћу а бременито будућношћу, јер држава, друштво израстају из историјског тоталитета једног друштва, које се не може објаснити ни схватити без историје. Ова вредна књига сведочи, чува прошлост о санитетској служби Војске Југославије у Другом светском рату.
Рукопис ове вредне књиге награђен је 2015. године СУБНОР-овом наградом „Драгојло Дудић“.
Када су писали ову књигу њени аутори нису себи поставили лак задатак, јер би то значило изневерити своју прошлост, струку, себе, остати дужник животу, прошлости о којој пишу, сведоче. Књига је потврда да је човек сам себи судбина и да вредност живота није у чекању, већ у борби, стварању. Добро је да постоје овакви аутори и књиге, јер без памћења прошлости нема добре будућности.
И да ово казивање о овој значајној књизи завршим лепим стиховима:
Нека сунце падне у срца наша,
Нека муња земљом сева,
Кљусину историје потерајмо,
Лева, лева,лева…
Како Херодот поручи „историја је чувар сећања“.